Author Archives: administrator strony RM

PROGRAM POWSZECHNEJ NAUKI PŁYWANIA „UMIEM PŁYWAĆ” 2018

PROGRAM POWSZECHNEJ NAUKI PŁYWANIA

„UMIEM PŁYWAĆ” 2018

pływanie

Program dofinansowany ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów w ramach dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Samorządów Gminnych Województwa Opolskiego

W dniu 31.01.2018 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło wyniki konkursu na realizację programu powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać”. Uczestnikiem konkursu był Wojewódzki Zarząd LZS w Opolu, który otrzymał dotację na realizację powyższego programu. Wszystkie deklaracje udziału w programie złożone przez samorząd będą w całości realizowane. Każda ze szkół, w tym szkoła w Lubszy zadeklarowały udział dwóch grup po 15 uczniów każda. A tak się uczymy i bawimy na basenie :-)

 

SUKCES NASZYCH UCZENNIC W KONKURSIE PLASTYCZNYM

NA KOMIKS O UZALEŻNIENIACH

Pod koniec kwietnia cztery uczennice naszej szkoły wzięły udział w konkursie plastycznym na wykonanie komiksu nt. uzależnień. Konkurs ogłoszony został w ramach realizacji wojewódzkiego programu w zakresie profilaktyki uzależnień ,,Pomyśl zanim spróbujesz”. Organizatorami konkursu są Wojewoda opolski, Opolski Kurator Oświaty, Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Komendant Wojewódzki Policji w Opolu. Komiks należało wykonać w dwuosobowym zespole. W skład jednego zespołu wchodziły uczennice kl. IV B – Julia Kielan i Lidia Pachurka. Uczennice wykonały komiks pod tytułem: ,,Czy to na pewno jest dobre ? Przygody Kajtka i Helenki”. Drugi zespół stanowiły uczennice kl. VI – Julia Mroczkowska i Kinga Szczawurska, które swój komiks zatytułowały ,,Lekkomyślna decyzja Ani”. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 11 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu, na którą zaproszone zostały uczennice biorące udział w konkursie, bowiem jeden z naszych zespołów otrzymał wyróżnienie w tym konkursie.

Opr. K. Raczkowska

KILKA SŁÓW O PROMOCJI ZDROWIA …

Uczniowie naszej szkoły zaangażowani są w działalność prozdrowotną. W szkole organizowane są różnego rodzaju akcje, konkursy, realizowane są zadania w dziedzinie promocji zdrowia, a także przygotowywane gazetki informacyjne. Przez cały rok szkolny na korytarzu umieszczane były informacje dotyczące edukacji zdrowotnej, które przeznaczone były nie tylko dla uczniów, ale także dla rodziców. A o to kilka przykładów gazetek edukacyjnych w naszej szkole.

 

III edycja konkursu ortograficznego ,,O Pióro Dyrektora Szkoły”

Już po raz trzeci w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny dla uczniów klas trzecich. W konkursie wzięły udział klasy – III A, III B i kl. III ze Szkoły Filialnej w Dobrzyniu. Konkurs składa się z dwóch etapów: klasowego, w którym udział biorą wszyscy uczniowie danej klasy oraz etap szkolny. Do II etapu przechodzi po trzech najlepszych uczniów z każdej klasy. Zatem w II etapie, który odbył się 14 maja br. udział wzięli następujący uczniowie:

  1. Julia Buszta (kl. III A),

  2. Mateusz Mańka (kl. III A),

  3. Borys Bilski (kl. III A),

  4. Mateusz Haręza (kl. III B),

  5. Oliwia Spiecha (kl. III B),

  6. Maksymilian Rzepkiewicz (kl. III B),

  7. Julia Preis (kl. III Dobrzyń),

  8. Wiktor Salak (kl. III Dobrzyń).

Zadaniem uczestników było napisanie dyktanda oraz wykonanie kilku zadań ortograficznych. Konkurs składał się zatem z zadań sprawdzających pisownię wyrazów z ,,ż”, ,,rz”, ,,ó”, ,,u”, ,,ch”, ,,h”, pisownię wyrazów ze zmiękczeniami, a także pisownię różnych części mowy z cząstką ,,nie”. Celem konkursu jest doskonalenie znajomości zasad ortograficznych, wyrabianie czujności ortograficznej, a także wdrażanie do respektowania zasad zdrowej rywalizacji.

Nagrodą w konkursie jest pióro ufundowane przez Dyrektora Szkoły, a także tytuł Mistrza Ortografii. Zwycięzcę konkursu poznamy 22 czerwca podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2017/18.

Opr. K. Raczkowska

VI Igrzyska Sportowe Przedszkolaków 

Lubsza 2018 

 

więcej na :  ( kliknij poniższy link ) ↓↓↓

http://brzeg24.pl/sport-i-rekreacja/121059-gminne-igrzyska-olimpijskie-przedszkolakow-2018/

 

 

227 lat temu uchwalono Konstytucję 3 Maja

Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.

Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.

132121421213-746x280

 

Wiwat maj !

Pod takim hasłem uczniowie naszej szkoły uczcili majowe święta czyli Święto Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Uroczysty apel odbył się 27 kwietnia br.

Uczniowie przybyli na uroczystość w strojach galowych, aby uczcić tak ważne dla Polaków wydarzenia. Na wstępie uczniowie kl. VII zaprezentowali taniec z flagami do utworu ,,Nie pytaj o Polskę”. Następnie w obecności Pocztu Sztandarowego odśpiewano hymn państwowy.

Część artystyczną przedstawili uczniowie kl. IV A i IV B. Krótka informacja o powstaniu Konstytucji 3 Maja wzbogaciła wiedzę historyczną naszych uczniów. W apelu nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych: flagi, godła
i hymnu, a także zaprezentowano pieśni patriotyczne.

Apel choć krótki wzbudził uczucia patriotyczne wśród uczniów, w ciekawy sposób przedstawiał wydarzenia historyczne i teraźniejszość, a przede wszystkim był okazją do uzmysłowienia wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: ojczyzna i patriotyzm.

Opr. K. Raczkowska, M. Myszka

Dzisiaj obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 

flag of poland

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami państwowymi: 1 maja  i 3 maja

Terminarz wyjazdów na basen w ramach programu „Umiem pływać”

 

Grupa A  (  wtorek )

8 maja , 22 maja , 29 maja 

 

Grupa B ( środa )

16 maja , 23 maja , 30 maja .

 

W ramach Światowego Dnia Ziemi 2018 obchodzonego na świecie pod hasłem:

Zakończmy zanieczyszczenie plastikiem”

realizowane były w szkole dwa projekty z języka angielskiego.

Pierwszy projekt to wykonanie i opisanie Ekopojazdu wykonanego z odpadów (plastiku, zakrętek) przez uczniów klas III A oraz III B. Drugi projekt realizowany był pod hasłem: ”How to protect and care about our environment”? Chętni uczniowie klasy 6 (Kinga Szczawurska, Gabrysia Kazimierczak, Robert Komborski oraz Adrian Zieliński) pokazywali i omawiali krok po kroku instrukcję sadzenia krzewu oraz kwiatów: How to plant a bush and flowers”?

Projekty miały na celu uwrażliwienie uczniów na zagrożenia naszej planety Ziemi oraz poczucia odpowiedzialności za nią a także zwiększenie kompetencji językowych oraz popularyzację języka angielskiego w naszej szkole.

Opr: Anna Zimny

warsztaty muzyczne

 

W dniu 20 kwietnia grupa uczniów klas trzecich i czwartych miała okazję uczestniczyć w IV Poranku Muzycznym organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Mąkoszycach. Tematem przewodnim był „Świat musicali”. Warsztaty prowadziła Pani Paulina Rutowicz, która jest instruktorem tańca, reżyserem i choreografem w Brzeskim Centrum Kultury w Brzegu. Uczniowie obejrzeli występy grup Gapcie i ADHD oraz widowisko „Suita taneczna”. Mieli okazję zobaczyć, jak wygląda przygotowanie oprawy tanecznej do przedstawienia. Perfekcyjne opanowanie tańca wymaga wielu godzin prób, dobrej kondycji ciała, wielu ćwiczeń rozciągających różne partie ciała, poczucia rytmu i samozaparcia. Pani P. Rutowicz w ciekawy sposób opowiadała o swojej pasji jaką jest taniec, pokazując różne jego oblicza- klasyczny, nowoczesny, hip-hop, funky, jazz. Opowiadała również o choreografii, kostiumach scenicznych. W przerwie warsztatów wszyscy udali się na poczęstunek. Na koniec wszyscy zgromadzeni uczestnicy warsztatów mieli możliwość  zatańczyć pod okiem Pani P. Rutowicz wspólnie z jej grupami tanecznymi. Dowiedzieliśmy się również o premierze spektaklu teatralno-tanecznego „Calineczka i Calineczka”, który będzie wystawiany już wkrótce w BCK w Brzegu.

https://brzeg.pl/kalendarium-wydarzen/65446-bck-premiera-spektaklu-calineczka-i-calineczka/?event_rdate=20180519000000%2C20180519000000

Oprac. I. Tworowska