Lekcja Ekologii w klasie I w Lubszy

 

Plastik – materiał lekki, wytrzymały i tani – zmora dzisiejszych czasów.

Plastikowe odpady są znajdowane wszędzie, od Arktyki po Antarktydę, od powierzchni aż po samo dno. Szacuje się, że każdego roku do mórz i oceanów trafia od 4,8mln do 12,7mln ton plastiku, w znacznej części z miejsc, gdzie śmieci zostają beztrosko wyrzucone na ziemię lub do rzeki, a rzekami trafiają do mórz i oceanów. Następnie prądy oceaniczne przenoszą je do najdalszych zakątków świata.

Odpady dryfujące w wodzie i zaśmiecające wyspy i plaże, to jedynie część problemu. Każdego dnia naukowcy znajdują kawałki plastiku w żołądkach morskich stworzeń, zarówno ryb, ptaków czy ssaków. Coraz częściej słyszymy o przypadkach martwych wielorybów znajdowanych na plażach.

Plastikowe odpady szkodzą nie tylko oceanom, ale i nam samym.

Morza i oceany zamieniają się w zastraszającym tempie w rzadką, plastikową zupę. Co więcej, ten wyprodukowany i wyrzucany przez nas plastik może zaszkodzić także nam samym. Chemikalia dodawane do plastiku w celu nadania mu odpowiedniej plastyczności czy koloru przenikają do tkanek ryb i skorupiaków, które jemy, a także bezpośrednio do tkanek ludzi. Oznacza to, że plastik, który tak beztrosko wyrzucamy, zaczyna do nas wracać.

Na dzisiejszych zajęciach klasa I zgłębiła wiedzę na temat szkodliwości plastiku. Lekcja uświadomiła dzieciom, że  już od najmłodszych lat mogą dbać o naszą planetę, wybierając choćby napoje bez plastikowych słomek. Uczniowie oglądali spot reklamowy „Tu pijesz bez słomki”, dyskutowali, a na koniec wykonali bardzo ciekawe prace zwiększające świadomość problemu.