227 lat temu uchwalono Konstytucję 3 Maja

Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.

Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.

132121421213-746x280

 

Wiwat maj !

Pod takim hasłem uczniowie naszej szkoły uczcili majowe święta czyli Święto Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Uroczysty apel odbył się 27 kwietnia br.

Uczniowie przybyli na uroczystość w strojach galowych, aby uczcić tak ważne dla Polaków wydarzenia. Na wstępie uczniowie kl. VII zaprezentowali taniec z flagami do utworu ,,Nie pytaj o Polskę”. Następnie w obecności Pocztu Sztandarowego odśpiewano hymn państwowy.

Część artystyczną przedstawili uczniowie kl. IV A i IV B. Krótka informacja o powstaniu Konstytucji 3 Maja wzbogaciła wiedzę historyczną naszych uczniów. W apelu nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych: flagi, godła
i hymnu, a także zaprezentowano pieśni patriotyczne.

Apel choć krótki wzbudził uczucia patriotyczne wśród uczniów, w ciekawy sposób przedstawiał wydarzenia historyczne i teraźniejszość, a przede wszystkim był okazją do uzmysłowienia wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: ojczyzna i patriotyzm.

Opr. K. Raczkowska, M. Myszka