Promocja Zdrowia

Ostatnie porady PANA ZDRÓWKO przed wakacjami

PAN ZDRÓWKO kieruje do uczniów swoje ostatnie w tym roku porady. Tym razem prezentuje nam wartości odżywcze banana i truskawki oraz marchewki. Ostatnie plakaty zostały wykonane przez uczniów kl. IV A, IV B i VI za co im serdecznie dziękujemy.

Szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia składa podziękowania wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za całoroczną pracę i wysiłek włożony w realizację programu ,,Szkoły Promującej Zdrowie”. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym !

Szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia

ZDROWY DZIEŃ DZIECKA

Dn. 31 maja br. w naszej szkole w ramach obchodów Dnia Dziecka, odbył się Kiermasz Zdrowej Żywności, który był ostatnim działaniem w ramach realizacji programu ,,Szkoły Promującej Zdrowie” zaplanowanym na ten rok szkolny. Celem tej akcji było zachęcenie wszystkich do zdrowego trybu odżywiania się i zmiany swoich nawyków żywieniowych. Hala sportowa na kilka godzin zamieniła się w krainę zdrowiem płynącą. Każdy uczeń mógł skosztować potraw przyrządzonych ze składników bogatych w najcenniejsze dla zdrowia

i urody składniki odżywcze. Na stołach znalazły się zatem zdrowe ciasta i ciasteczka (z marchwi, szpinaku, płatków owsianych, żurawiny, itp.), pasta czekoladowa z kaszy jaglanej, sałatki owocowe, pieczywo domowego wypieku, desery z nasion chia i owoców, kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, itp. Oprócz tego, że było bardzo zdrowo i kolorowo, było też przepysznie!

Szczególne podziękowania należą się rodzicom, którzy po raz kolejny udowodnili, że troska o zdrowie ich pociech jest dla nich bardzo ważna. Swoją postawą i zaangażowaniem w przygotowanie potraw na kiermasz pokazali, że można na nich liczyć w każdej sytuacji. Serdecznie Wam za to dziękujemy !

Szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia

WIOSENNA ODSŁONA KĄCIKA PANA ZDRÓWKO

Z przyjściem wiosny PAN ZDRÓWKO pojawił się z kolejną poradą. Tym razem bohaterami plakatu są: rzodkiewka i gruszka. Autorami zaś uczniowie i uczennice klasy
IV A i IV B.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do zapoznania się z wartościami odżywczymi i pozytywnym wpływem na zdrowie w/w owoców i warzyw.

IMG_20190426_101608 (450 x 600)

Opr. Szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia

+++++++++

Co nowego u PANA ZDRÓWKO ?

Na szkolnym korytarzu po raz kolejny pojawiła się informacja od PANA ZDRÓWKO. Tym razem oprócz informacji na temat pochodzenia warzyw – selera i pietruszki oraz ich wartości odżywczych, pojawiła się informacja na temat zawartości cukru w ulubionych napojach dzieci. Warto zapoznać się z tą informacją i po raz kolejny przekonać się, że najzdrowszym napojem jest woda.

Opr. Szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia

++++++++++

,,JEM OWOCE I WARZYWA, BO TO NA MNIE DOBRZE WPŁYWA”

Pod takim hasłem odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny, który polegał na wykonaniu owoców lub warzyw w formie przestrzennej. Konkurs ogłoszony został w ramach realizacji programu ,,Szkoły Promującej Zdrowie”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi uczniów na potrzebę zdrowego odżywiania, kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz rozwijanie wyobraźni twórczej dzieci. Udział w konkursie wzięło 37 uczniów z klas I – VIII. Owoce i warzywa wykonane przez uczniów można podziwiać na wystawie zorganizowanej na szkolnym korytarzu, a jest co podziwiać. Wśród owoców i warzyw pojawiły się: dynia z masy papierowej, dynia z balonu, winogron z balonów, marchewki uszyte z materiału, jabłka, gruszki z masy solnej, itp. Uczniowie i ich rodzice wykazali się dużą kreatywnością. Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców. Komisja oceniająca prace, wyróżniła następujących uczniów:

  1. Lenę Chandohę (kl. I)

  2. Paulinę Kraus (kl. I)

  3. Vanessę Hetko (kl. I)

  4. Wiktora Kucharskiego (kl. II)

  5. Emilię Dźugan (kl. III)

  6. Adama Pięcha (kl. IVA)

  7. Wiktorię Cieślę (kl. IVB)

  8. Lidię Pachurkę (kl. VB)

  9. Julię Chandohę (kl. VIII)

  10. Nikolę Komborską (kl. VIII)

Laureatom serdecznie gratulujemy. Wszystkim uczestnikom konkursu oraz rodzicom, którzy wspierali i zachęcali uczniów do udziału w konkursie dziękujemy. Jednocześnie zapraszamy do angażowania się w następne działania z zakresu promocji zdrowia.

Opr. Szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia

+++++++++++++

CZY WIESZ, CO JESZ ?

Pod takim tytułem odbyły się zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej z uczniami kl. VB. Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z piramidą żywienia, a także mogli pracować z aplikacją ,,Zdrowe Zakupy”.

,,Zdrowe Zakupy” to aplikacja pomagająca kupować produkty, które nie zawierają szkodliwych dla nas składników. Po zeskanowaniu kodu kreskowego z opakowania można przejrzeć skład, zapoznać się z opisami wymienionych substancji i ich ewentualną szkodliwością (nie wszystkie kody „E” oznaczają substancje niezdrowe). W bazie aplikacji znajdziemy ponad 80 tysięcy różnych produktów spożywczych. Wiele z nich jest powiązanych z innymi, dzięki czemu można dobrać zdrowsze zamienniki.

,,Zdrowe Zakupy” to niezbędnik każdego, kto chce się zdrowo odżywiać, jest na diecie, czy po prostu nie chce spożywać E-składników, mających negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Podczas zajęć uczniowie mogli skanować kody kreskowe swoich ulubionych przekąsek czy też łakoci. Przy okazji przekonali się, że niektóre produkty, które często spożywali nie są takie zdrowe. Uczniowie uświadomili sobie, że używanie aplikacji podczas zakupów pomoże im w wyborze zdrowych produktów.

Opr. Zespół ds. Promocji Zdrowia

                                                      ——————————-

O ZDROWIU NIE TYLKO PO POLSKU

Uczniowie kl. VA i VB podczas zajęć z j. angielskiego wykonywali projekt nt. zdrowego i niezdrowego żywienia. Prace wykonane zostały z niezwykłą starannością i świadczą o pomysłowości uczniów. Efekty ich pracy uczniowie całej społeczności mogą podziwiać na wystawie zorganizowanej na szkolnym korytarzu.

Opr. Zespół ds. Promocji Zdrowia

=================

To jest pyszne i zdrowe !!!

Okazuje się, że zdrowo nie znaczy niesmaczne! Prażone pestki dyni, smalczyk z fasoli, pyszny kompocik a nawet sok z kiszonej kapusty. Czy nie brzmi to pysznie? Uczniowie klas 1-3 mogli się o tym przekonać osobiście podczas warsztatów w ramach realizacji programu „Szkoły promującej Zdrowie”.

Do zdrowego odżywiania zachęcała pani Sylwia Roczniak.

Ciekawe czy jej się udało?

Zespół ds. Promocji Zdrowia

—————————

PAN ZDRÓWKO udziela kolejnej porady

Po feriach Pan Zdrówko zachęca uczniów do zapoznania się z wartościami odżywczymi ziemniaka oraz owoców cytrusowych. Po raz kolejny plakaty wykonały uczennice kl. VB: Oliwia Foltyn, Lidia Pachurka, Julia Kielan i Weronika Gabryk. Zachęcamy uczniów do zapoznania się z treścią plakatów oraz do spożywania owoców i warzyw, które dostarczają nam wielu wartości odżywczych.

dav

IMG-20190213-WA0001

Opr. Szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia

***********

PAN ZDRÓWKO RADZI PO RAZ KOLEJNY

W styczniu Pan Zdrówko zachęca uczniów do zapoznania się z wartościami odżywczymi buraka ćwikłowego oraz bakalii (orzechów włoskich, laskowych, pestek dyni, słonecznika). Tym razem autorkami plakatu są uczennice kl. VII: Kinga Szczawurska i Julia Mroczkowska oraz Anastazja Filipek. Zachęcamy uczniów do obejrzenia plakatów oraz do spożywania owoców i warzyw zwłaszcza zimą, kiedy potrzebujemy witamin.

IMG_20190107_133824 (450 x 600)

Opr. Szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia

++++++++

5 PORCJI ZDROWIA

Tak nazywa się program edukacyjny mający na celu zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania o edukację w zakresie zbilansowanej diety u dzieci w młodszym wieku szkolnym. Uczniowie kl. II i III naszej szkoły przystąpili do realizacji tego programu. Głównym jego założeniem jest przeprowadzenie zajęć edukacyjnych z uczniami nt. roli owoców, warzyw oraz soków w codziennej diecie. Program jest częścią działań prowadzonych w ramach kampanii o charakterze informacyjno-edukacyjnym “5 porcji warzyw, owoców lub soku”.

Prawidłowe odżywianie dzieci przekłada się na zachowanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a w przyszłości zaprocentuje korzyściami zdrowotnymi odczuwanymi przez całe dalsze życie. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest też łatwiejsze niż późniejsze ich korygowanie. Im wcześniej dziecko pozna zdrowe nawyki żywieniowe, tym szybciej uzna je za naturalne w swojej codziennej diecie, dlatego też adresatami tego programu są najmłodsi uczniowie.

Zespół ds. Promocji Zdrowia przygotował ekspozycję wizualną nt. programu ,,5 porcji zdrowia” w celu przybliżenia jego głównych założeń rodzicom.

Opr. Zespół ds. Promocji Zdrowia

dav

*******

DRZEWKO ZDROWIA

Już za kilka dni będziemy cieszyć się Świętami Bożego Narodzenia. W naszych domach rozpoczęła się gorączka przygotowań. Trwają porządki, robione są świąteczne zakupy, organizowane kiermasze, przygotowywane dekoracje. Również w naszej szkole, dzięki pomocy Rady Rodziców, pojawiło się świąteczne drzewko. W tym roku nie zostało ono przystrojone w tradycyjny sposób, tzn. bombkami, girlandami, itp. Nazwaliśmy je drzewkiem zdrowia, gdyż przyozdobione jest ono owocami i warzywami, oczywiście z papieru. Ozdoby przygotowane zostały przez dzieci na zajęciach świetlicowych pod czujnym okiem p. Agaty Kaźmierczak, która z dużym zaangażowaniem podjęła się zadania. Drzewko zdrowia oprócz tego, że pięknie prezentuje się w szkole, spełnia także inną funkcję. Ma przypominać naszym uczniom o znaczeniu owoców i warzyw w codziennej diecie.

Opr. Zespół ds. Promocji Zdrowia

+++++++++++

Kolejna odsłona KĄCIKA PANA ZDRÓWKO

W listopadzie Pan Zdrówko zachęca uczniów do zapoznania się z wartościami odżywczymi kapusty oraz jabłek. Tym razem autorami plakatu są uczniowie kl. VA: Maja Pajer, Jakub Milczanowski, Wiktoria Szostak, Jessica Karłowicz, Justyna Torchała, Nikola Jucha i Natalia Kruczkowska. Zachęcamy uczniów do obejrzenia plakatów oraz do spożywania owoców i warzyw zwłaszcza o tej porze roku.

Opr. Szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia

IMG_20181126_142737 (450 x 600)

+++++++++++

Ruszyła szósta edycja programu
„Dziel się Uśmiechem”

Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem radości i szczęścia. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków. Polski Czerwony Krzyż wspólnie z Wrigley Poland, Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej i siecią sklepów Biedronka, od 2013 roku prowadzi program edukacyjno – profilaktyczny „Dziel się Uśmiechem”, podejmując próbę edukacji i budowania prawidłowych nawyków dbania o zęby dzieci.

W tym roku z zajęciami edukacyjnymi na temat prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej objętych zostanie 100 000 uczniów szkół podstawowych w całej Polsce. Dodatkowo wszystkie dzieci, które wezmą udział w programie otrzymają wyjątkowe zestawy do pielęgnacji zębów. Akcja potrwa do 21 czerwca 2019 r.

Opr. K. Raczkowska

++++++++++++++

ROZTAŃCZONE PRZERWY

Od dn. 21 listopada br. uczniowie naszej szkoły mają możliwość spędzania przerw lekcyjnych w aktywny sposób. W każdy wtorek, środę i czwartek o 10. 35 uczennice kl. V – VIII zapraszają swoich kolegów i koleżanki na roztańczone przerwy, podczas których prezentują proste układy taneczne do muzyki. Każdy uczeń, który lubi ruch może przyłączyć się do akcji, która potrwa aż do wiosny. Roztańczone przerwy to kolejne zadanie wynikające z programu ,,Szkoły Promującej Zdrowie”, który realizowany jest w naszej szkole.

+++++++++++

DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. W celu zwiększenia świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”.

Dn. 8 listopada 2018 r. uczniowie klas I – III najpierw przygotowali, a potem wspólnie z wychowawcami spożywali drugie śniadanie. W przygotowaniach do akcji pomogli rodzice, którzy zaopatrzyli dzieci w zdrowe przekąski czyli jogurty, musli, warzywa, owoce, itp. Dzięki rodzicom na szkolnych „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki i inne niesamowicie zachęcające przekąski, które uczniowie samodzielnie przygotowali. Oprócz tego wychowawcy przeprowadzili również pogadanki na temat roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe.

Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka. Przyłączenie się do akcji było jednym z zadań zaplanowanych przez Zespól ds. Promocji Zdrowia na bieżący rok szkolny.

Opr. K. Raczkowska

***********************

KĄCIK PANA ZDRÓWKO

W ramach promocji zdrowia na szkolnym korytarzu pojawiły się pierwsze informacje od Pana Zdrówko. Zgodnie z założeniami planu działań opracowanego przez Zespół ds. Promocji Zdrowia uczniowie wykonali pierwsze plakaty dotyczące wartości odżywczych poszczególnych owoców i warzyw. W tym miesiącu uczennice kl. VB zachęcają do spożywania śliwek i dyni. Autorkami plakatów są: A. Mykita i L. Pachurka oraz K. Sykała, W. Gabryk oraz J. Kielan.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do zapoznania się z poradami Pana Zdrówko oraz do spożywania owoców i warzyw.

Opr. Zespół ds. Promocji Zdrowia

IMG_20181107_100635 (450 x 600)

********************

Szkoła promująca zdrowie – to szkoła, która tworzy warunki i podejmuje działania sprzyjające dobremu samopoczuciu, prawidłowemu rozwojowi psychofizycznemu społeczności szkolnej oraz podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz propagowania zdrowia.

Nasza szkoła od wielu lat podejmuje działania promujące zdrowie. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu nauczania oraz programu wychowawczo – profilaktycznego. Chętnie bierzemy udział w różnorodnych programach i projektach promujących zdrowie. Nasze działania łączą się z ideą szkół promujących zdrowie, dlatego zdecydowaliśmy się podjąć działania prowadzące do uzyskania wojewódzkiego certyfikatu ,,Szkoły Promującej Zdrowie”. Chcielibyśmy szkoły przyjaznej, bezpiecznej, która będzie stwarzać warunki do wszechstronnego rozwoju całej społeczności szkolnej i promowała zdrowy styl życia.

Zadaniem priorytetowym na rok szkolny 2018/2019 w zakresie promocji zdrowia jest – kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Wdrażanie do dbania o prawidłową sylwetkę ciała.

promocja