SKKT WYDARZENIA

bpttk01Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze

SKKT „Włóczykije

….na szlaku niezwykłych historii miast….

20210313_104017Sprawozdanie z wycieczki 13.03.2021 r.

Manufaktura Łódź – filmik

ŁÓDŹ   …miasto utkane bawełnianymi historiami…

Niezmiernie cieszymy się, że po tak długim czasie przestoju mogliśmy wyruszyć w trasę, tym razem szlakiem niezwykłych miast. Dotarliśmy do Łodzi, na pozór zwyczajnego miasta, jednak historia pewnego miejsca uczyniła go niezwykłym i niepowtarzalnym zakątkiem. Początkiem rozwoju, a dziś sercem historii tego miasta jest zabudowa stanowiąca dawniej  fabrykę włókiennictwa a dziś muzeum, miejsce zabytku, kultury i spotkań ludzi z całego świata. To właśnie w muzeum włókiennictwa dowiedzieliśmy się  jak rodził się w tym miejscu przemysł. Objaśnienia poparte demonstracjami podczas zwiedzania pozwoliły nam zrozumieć jak budowała się i rozwijała największa fabryka włókiennicza. Właśnie tu mogliśmy się przekonać osobiście o niesamowitych technologiach tamtych czasów – działające krosna tkackie liczące dwieście lat, ciekawe systemy przeciwpożarowe. To właśnie tu, ciężką pracą rąk ludzkich powstawało imperium włókiennictwa od plantacji bawełny do procesu wytwarzania tkanin (surowiec-przędza-tkanina). Po merytorycznej wiedzy był czas na praktyczne działanie. Warsztaty „Tkanina i co dalej?” skupiły naszą uwagę na zagadnieniu wykańczania tkaniny. Uczestnicy według wzoru wykonywali stempel służący do zadrukowania fragmentu bawełnianej tkaniny.

Kolejnym naszym punktem był ośrodek typu discovery center czyli Experymentarium, w którym nauka nie ma tajemnic. W świat nauki wprowadził nas przewodnik, który pomagał nam  poznać i zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia. Wystawy, umożliwiły nam samodzielne poznawanie zagadnień z wielu dziedzin nauki, techniki oraz kultury. Faworytami byli tu najmłodsi uczestnicy, zaskakując nas często poziomem wiedzy. Gratulujemy!!!

Tu na pewno nie było nudno!

Już za chwilę czekały nas kolejne atrakcje – warsztaty „Polimery”. Tu sprawdzaliśmy się w roli naukowców. Jak powstają polimery, tworzywa sztuczne i inne materiały? Podczas warsztatów  poszukiwaliśmy odpowiedzi na te pytania. Opisywaliśmy właściwości substancji i wyjaśnialiśmy przebieg prostych procesów chemicznych. Bezpiecznie posługiwaliśmy się prostym sprzętem laboratoryjnym i podstawowymi odczynnikami chemicznymi. Tu zmierzyliśmy się z Einsteinem, sprawdzając możliwości swojego intelektu, testowaliśmy naszą wiedzę i poczucie humoru.

Oczywiście najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem tego dnia był laserowy paintball. Jak w życiu każdego człowieka bez względu na wiek ważna jest nie tylko nauka ale również zabawa. Dla zachowania równowagi między ważnym a przyjemnym udaliśmy się w świat niebanalnej rozrywki.  Z ARENA LASER GAMES testowaliśmy naszą aktywność fizyczną i umysłową. Poruszając się po labiryncie pełnym niespodzianek i pułapek, gracze działali w zespołach. Celem ich misji było zdobycie maksymalnej ilości punktów. O rodzaju rozgrywki decydowali sami gracze dopasowując go do swoich upodobań oraz poziomu zaawansowania. No cóż, emocje sięgnęły zenitu J To była świetna zabawa!

Po tak wyczerpujących zajęciach nadszedł czas również na odpoczynek i posiłek. Każdy stosując się do obowiązujących obostrzeń mógł  zakupić na wynos wybrany posiłek pod okiem opiekuna grupy.

Czas na zakup pamiątek, wejście na platformę widokową to kolejne nasze pozytywne przeżycia i doświadczenia. Spacer po manufakturze, ciepłe, pyszne pączki, niesamowite widoki i wrażenia tego dnia sprawiły, że żal nam było opuszczać to niezwykłe miejsce.

Ale cóż… komu w drogę temu…trampki3

Podróże kształcą, rozwijają, nadają inne spojrzenie temu, co z daleka często wydaje się mało interesujące, przy bliższym poznaniu nabiera na wartości i wprawia nas w zachwyt. Z tym niedosytem, a jednak ekscytacją zapraszam Was na kolejne wspólne wyprawy!

Ps. Zawsze jestem z Was dumna na naszych wspólnych wyjazdach. Dziękuję Wam – uczestnikom tej wycieczki za godne reprezentowanie naszego koła SKKT „Włóczykije”, za kulturę osobistą i stosowanie się do obowiązujących obostrzeń.

Dziękuję opiekunom grupy: Robertowi Michalakowi, Grzegorzowi Wadówka, którzy dbali o nasze wspólne bezpieczeństwo, dokładali starań abyśmy ten wyjazd jeszcze długo wspólnie dobrze wspominali.

Z pozdrowieniami,

Renata Wadówka – opiekun SKKT „Włóczykije przy PSP w Lubszy

GALERIA ZDJĘĆ – ŁÓDŹ

*****

Z ŻYCIA SZKOLNEGO KOŁA KRAJOZNAWCZO TURYSTYCZNEGO „WŁÓCZYKIJE”

działającego przy PSP w Lubszy z filią w Dobrzyniu

W poszukiwaniu zimy…

Jakże bardzo w tym roku nie mogliśmy doczekać się zimy, więc uważnie wypatrywaliśmy jej w prognozach pogody. Brakowało tylko śniegu. Tak więc, gdy zapowiedziano większy opad, zapadła decyzja o wyjeździe. Pełna mobilizacja uczestników jak również organizatorów wyjazdu przy wsparciu rodziców pozwoliła nam 8 lutego 2020 roku wyruszyć w trasę. Celem naszego wyjazdu było szerzenie wśród dzieci i młodzieży aktywności fizycznej poprzez zabawy i sporty zimowe na świeżym powietrzu. Wycieczka miała charakter rekreacyjno – sportowy i skierowana była do pasjonatów saneczkarstwa oraz narciarstwa. Mając na uwadze odpowiednie warunki pogodowe oraz bezpieczeństwo uczestników wyjazdu ostatecznie zdecydowaliśmy się na wyjazd do Rzeczki (gmina Walim) – w ostatnich latach jako ośrodek narciarski nabiera on coraz większego znaczenia. Liczną grupą ponad czterdziestoosobową wyruszyliśmy na ośnieżone stoki. Tam podzieliliśmy się na fanów zjazdów na sankach i nartach. Tak powstały dwie grupy. Pod nadzorem opiekunów dzieci i młodzież ze Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego „WŁÓCZYKIJE” mogła cieszyć się klimatami zimy, urokami przyrody i czerpać radość oraz satysfakcję z aktywności fizycznej.

Po czasie spędzonym na stoku przyszła chwila na zasłużony odpoczynek i ciepły posiłek. W tym celu udaliśmy się do schroniska „ORZEŁ” już nam znanego z ostatniej wyprawy w góry. Krótkie, ale strome podejście okazało się nie lada wyzwaniem dla naszego zmęczenia. Ale pokonywanie przeciwności to jeden z naszych postulatów. Nagrodą za wejście był widok przepięknie roztaczającej się panoramy gór oraz pyszna gorąca czekolada w schronisku – polecamy!

Po wielu wrażeniach i emocjach ruszyliśmy w drogę powrotną. W autobusie czekały nas jednak nie lada atrakcje. Gromkie brawa i „sto lat” wraz z życzeniami i upominkiem od SKKT złożyliśmy tego dnia naszej jubilatce Mai Tomczyk-Palacz z okazji jej urodzin. Wszystkim uczestnikom od opiekuna SKKT dostało się również coś słodkiego „na ząb”. W dobrym nastroju, rozśpiewani, radośni, cali i zdrowi szczęśliwie dotarliśmy do domów .

To miłe kiedy możemy spędzać ze sobą czas, poznawać się, dzielić się doświadczeniem i wiedzą. To dobre miejsce na budowanie wzajemnych relacji, na rozmowy, na okazywanie sobie emocji, empatii, zrozumienia. Dziękuję Wam – członkom Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego za udział w wycieczce. Za stosowanie się do obowiązujących norm i zasad. Opiekunom p. Robertowi Michalak p. Grzegorzowi Wadówka i rodzicom p. Marcinowi Haręza, p. Marcinowi Posmyk za formalne i nieformalne opiekuńcze wsparcie naszej wycieczki. W szczególności za poświęcony czas wolny na rzecz dzieci i młodzieży, za pomoc w kształtowaniu ich ścieżki edukacyjno-społecznej.

Pogoda, niesamowity klimat, fascynujący ludzie i przyroda wokół – to coś za czym już tęsknimy. Mam nadzieję, że na kolejnych wyprawach nie zabraknie nikogo z kim moglibyśmy dzielić się wrażeniami ze wspólnych przeżyć i doświadczeń.

Starożytna hinduska mądrość mówi: „Jeśli nie ma piękna w sercu, nie będzie go na twarzy”

Zatem z uśmiechem – do zobaczenia wkrótce! – opiekun SKKT „Włóczykije” Renata Wadówka

Organizacja i opracowanie: Renata Wadówka

*****

Wielka Sowa

 szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych

 1. 02. 2020 r.

Najwyższy szczyt Gór Sowich 1015 m. n.p.m.

Już po raz kolejny dzieci i młodzież ze Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego „WŁÓCZYKIJE” przy Szkole Podstawowej w Lubszy i w Dobrzyniu spotkali się na szlaku w Górach Sowich.

Wędrówkę rozpoczęliśmy od Przełęczy Walimskiej, następnie niebieskim szlakiem dotarliśmy na szczyt Gór Sowich z jej najwyższym wzniesieniem – Wielką Sową położonym na wysokości 1015 m n.p.m. Towarzyszyły nam niełatwe warunki pogodowe – snujące się wysoko nad szczytami gęste mgły i wiejący wśród drzew wiatr wzbudzały szacunek do przyrody. Częściowo oblodzony szlak, pozostałości śniegu, grząski grunt były próbą wytrwałości dla nas i naszych ubrań. Grupę prowadził przewodnik górski p. Marian, który opisywał nam piękno gór jednocześnie dbając o nasze bezpieczeństwo wskazywał zagrożenia jakie wiążą się z wędrówkami górskimi. Po dotarciu na szczyt, był czas na posiłek, coś słodkiego i ciepłego. Następnie pokonanie 25 metrów schodów wieży widokowej na Wielkiej Sowie pozwoliło nam obejrzeć panoramę roztaczających się Gór Sowich i okolic. Po odpoczynku i uwiecznieniu tych chwil na wspólnej fotografii rozpoczęliśmy dalszą wędrówkę w stronę położonej u podnóży Gór Sowich miejscowości Rzeczka.

Odpoczęci, z pełnymi brzuszkami radośnie ruszyliśmy w dół. W trakcie zejścia był czas na zabawy śnieżkami i ślizgi na pokrytym lodem szlaku. W tym dobrym nastroju dotarliśmy do schroniska górskiego „Orzeł”, gdzie mieliśmy dłuższy postój, czas na odpoczynek, ciepły napój i posiłek. Jest to też miejsce widokowe, z którego roztacza się przepiękna panorama gór. Przytulne wnętrze schroniska trochę nas rozleniwiło, ale nie zabrało zapału do zejścia na dół, bo tam czekała na nas górka na zjazdy na sankach. No cóż, liczyliśmy na lepsze warunki do zjazdów, ale jak się nie ma tego co się lubi, lubi się to co się ma! Śniegu wystarczyło na trochę białego szaleństwa. W dobrych nastrojach, zmęczeni i mokrzy wsiedliśmy do autokaru. Po przebraniu się w zmienną odzież ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Bardzo dziękuje przewodnikowi górskiemu p. Marianowi, opiekunom nas wspierających formalnie i nieformalnie p. Robertowi Michalak, p. Marcinowi Haręza, p. Grzegorzowi Wadówka, którzy wspierali mnie podczas tej wędrówki i czuwali nad jej właściwym przebiegiem

Drodzy członkowie SKKT „WŁOCZYKIJE” serdecznie Wam dziękuję za wspólną wyprawę i towarzystwo na tym trudnym szlaku. Za wzajemną pomoc okazaną wobec siebie, życzliwość, zrozumienie, zabawę, radość, za każdy uśmiech, za współpracę z opiekunami i przewodnikiem. Jestem dumna, że reprezentujecie nasze szkolne koło PTTK.

Niebawem kolejna przygoda!

Z pozdrowieniami i ciepłym uśmiechem – opiekun SKKT – Renata Wadówka.

***********

Wysokość składki członkowskiej PTTK na rok 2020:

1) 40,00 zł za każdą osobę opłacającą składkę normalną (osoba dorosła).

2) 25,00 zł za każdą osobę opłacającą składkę ulgową (składka ulgowa dot. rodzica/opiekuna prawnego opłacającego składkę za co najmniej jedną osobę małoletnią – składka rodzinna).

3) 20,00 zł za każdą osobę opłacającą składkę ulgową młodzieżową.

4) 17,00 zł za każdą osobę opłacającą składkę ulgową młodzieżową wnoszoną za okres od 1 września 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku.

5) 300,00 zł dla członków wspierających PTTK – zapraszamy wszystkich chętnych i życzliwych do wsparcia naszego koła SKKT „WŁÓCZYKIJE” poprzez przystąpienie w nasze szeregi.

Podstawa prawna :

( dokument  PDF do pobrania )

Składki członkowskie PTTK na rok 2020

 

 

Wstępne propozycje wycieczek

( dokument w programie Power Point – proszę kliknąć w link w celu pobrania  )

SKKT PROPOZYCJE WYCIECZEK

Konkurs logo-SKKT

***********

SPOTKANIE Z NOWYMI CZŁONKAMI PTTK

Dnia 9 grudnia 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubszy odbyło się spotkanie nowo przyjętych członków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego PTTK.

Podczas spotkania, na które przybyli wraz z rodzicami zaproszeni uczniowie opiekun Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego „Włóczykije” Renata Wadówka przedstawiła działalność koła, jego strukturę, korzyści wynikające z członkostwa PTTK oraz propozycje i zasady uczestnictwa w organizowanych imprezach. W formie prezentacji przedstawiono fotorelację z pierwszej już wycieczki na górę Borówkową, która odbyła się w październiku tego roku. Ponadto zaprezentowano plan wycieczek/imprez na rok 2020 i ogłoszono konkurs na logo SKKT „Włóczykije”. Czekamy na Wasze propozycje.

Zadaniem SKKT jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży turystyki i krajoznawstwa, które związane są zarówno z działalnością dydaktyczną, wychowawczą, jak i profilaktyczną szkoły. Program został napisany i funkcjonuje w szkole w Lubszy z filią w Dobrzyniu jako innowacja pedagogiczna, której autorem jest Renata Wadówka. Obecnie koło zrzesza 52 członków i jest aktywnie wspierane przez dyrekcję szkoły oraz zarząd brzeskiego oddziału PTTK, w którego strukturach funkcjonujemy. Osoba, która jest posiadaczem legitymacji z opłaconą składką PTTK jest pełnoprawnym członkiem PTTK.

Na uroczystość wręczenia legitymacji PTTK przybyli wszyscy zaproszeni goście za co serdecznie dziękuję. Wśród nich Wójt Gminy Lubsza Bogusław Gąsiorowski, Dyrektor PSP w Lubszy Agata Czechowska, Prezes PTTK Ziemi Brzeskiej Wilhelma Barańska, wiceprezes ds. młodzieży Elżbieta Kużdżał.

Prezes PTTK Wilhelma Barańska wraz z wiceprezes Elżbietą Kużdżał uroczyście wręczyły dzieciom i młodzieży legitymacje wraz z odznakami PTTK. Nie obyło się również bez niespodzianek. Nowi członkowie otrzymali również upominki.

Po zakończonej uroczystości wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przy kawie i herbacie.

Rodzicom za wspieranie pasji turystycznych u dzieci, darczyńcom i tym którzy wspierają naszą działalność finansowo i pozafinansowo – państwu Katarzynie i Marcinowi Haręza, Annie i Maciejowi Czarny. Dyrekcji za pomoc w wszelkich podjętych inicjatywach na rzecz uczniów i szkoły, wójtowi za wsparcie naszej idei i wskazanie jak bardzo jest istotna w środowisku naszej gminy, nowemu członkowi PTTK, nauczycielowi naszej szkoły Robertowi Michalakowi za zaangażowanie, pracę opiekuńczą i społeczną na rzecz naszego koła oraz obsługę organizacyjną uroczystości – SERDECZNIE DZIĘKUJĘ!

Gratulujemy wszystkim wędrowcom kondycji i życzymy rozwijania podróżniczych pasji z naszym kołem! Do zobaczenia na szlaku.

Opiekun SKKT „Włóczykije” Renata Wadówka

************************************************************

ZAPROSZENIE

Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne „WŁÓCZYKIJE”

serdecznie zaprasza

członków SKKT przy PSP w Lubszy z filią w Dobrzyniu

wraz z bliskimi oraz sympatykami naszego koła

na uroczyste wręczenie legitymacji członkostwa PTTK

 które odbędzie się w sali gimnastycznej w SP w Lubszy

dnia 9 grudnia 2019 r. o godz. 16.00

opiekun SKKT „Włóczykije”

Renata Wadówka

 

znak_pttk_jpg

Poniżej fotorelacja z pierwszej wycieczki w ramach szkolnego koła 🙂