Przedszkole – Dobrzyń

 

Witamy Jesień

23.09.2016r.w Oddziale Przedszkolnym w Dobrzyniu dzieci powitały Panią Jesień. Podczas wspólnych gier i zabaw Pani Jesień przybyła do nas z pięknymi jesiennymi darami. Przedszkolaki bawiły się wspaniale, był to miło i aktywnie spędzony czas w przedszkolu.

 

 

++++++++++++++

Spotkanie z Panią Policjant w przedszkolu

Dnia 03.10.2016r.do naszego przedszkola przybyła Pani policjant Magdalena Bielecka. Podczas spotkania przedszkolacy dowiedzieli się o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić się w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy. Uwieńczeniem spotkania było wręczenie przez policjantkę książeczek pt. „Bezpieczny Przedszkolak’’.

++++++++++++

OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKÓW

W dniu 07.05.2016r. odbyła się kolejna Gminna Olimpiada Przedszkolaków, tym razem zorganizowana przez Zespół Szkolno Przedszkolny w Czepielowicach. Olimpiadę rozpoczął uroczysty przemarsz wszystkich drużyn z przedszkoli z gminy Lubsza i zawieszenie flagi olimpijskiej. Przedszkolaki po złożeniu przyrzeczenia sportowego, przystąpiły do konkurencji. Zadaniem każdego uczestnika było zdobycie wszystkich 7 pieczątek, które otrzymywało się po wykonaniu danej konkurencji. Nasze przedszkolaki spisały się na medal, gdyż wszystkie wykonały zadania olimpijskie, przy dużym dopingu ze strony rodziców. „My w Dobrzyniu najlepsi na świecie, takiej drużyny nigdzie nie znajdziecie!”. Na zakończenie każdy z uczestników stając na podium otrzymał olimpijski medal.

*********

KONSTYTUCJA 3 MAJA

W dniu 04.05.2016 r. odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie wraz z przedszkolakami nakreślili nam rys historyczny tego ważnego dla całego polskiego narodu wydarzenia. Dzieci poprzez przeniesienie się do wydarzeń sprzed ponad 200 lat, starali się pokazać, jak ważną rolę odegrała Konstytucja Majowa w procesie kształtowania nowoczesnego narodu oraz szerzenia postaw patriotycznych. W trakcie występów nie mogło zabraknąć pieśni patriotycznych, a na zakończenie przedszkolaki zaprezentowały wiersz i piosenkę o naszej ojczyźnie, uświadamiając wszystkim czym ona jest „Ziemio rodzinna, ziemio ojczysta jesteś w powietrzu w wodzie i liściach
tyś naszym domem, szczęścia iskierką i najpiękniejszą naszą piosenką”.

 

***********

PIERWSZA POMOC PRZDMEDYCZNA

W Oddziale przedszkolnym w Dobrzyniu został przeprowadzony przez Panią Monikę Łazaruk pokaz pierwszej pomoc y przedmedycznej dla przedszkolaków . Prezentacja pozwoliła na pozyskanie przez przedszkolaków ogromu wartościowej wiedzy, jak również przybliżyła podstawowe umiejętności, które mogą uratować ludzkie życie. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia. Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należy więc wprowadzać do przedszkoli tematykę pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych.

:-) :-) :-) :-) :-) 

Święto Ziemi

Dnia 22.04.2016 r. W Oddziale Przedszkolnym w Dobrzyniu Dzień obchodzony był Dzień Ziemi pod hasłem: ” Ziemia – nasza planeta”. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie.

Wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane na zielono, na znak tego, że wszyscy chcemy aby nasza planeta była zielona i czysta.

Starszaki były poprzebierane za zwierzęta leśne, które mówiły o lesie jako skarbie , o który powinniśmy się troszczyć i dbać, ponieważ to od lasu zależy życie nas wszystkich i całej ludzkości .

Na koniec przedszkolaki wzięły udział w segregacji odpadów , miało to na celu uświadomienie wszystkim , ze Ziemia to nie śmietnik i trzeba o nią dbać, aby zawsze była czysta

**********

Wycieczka do biblioteki

Dzieci z grupy maluchów i starszaków odwiedziły bibliotekę w Dobrzyniu. Pani Agata Bednarz wprowadziła dzieci w Świat Książek. Opowiadała o swojej pracy i o kolorowym świecie zapisanym w książkach. Na koniec przedszkolaki serdecznie podziękowały pani Agacie za ciekawe opowieści o bibliotece i wręczyły dyplom za wprowadzenie wszystkich w „Świat w książkach zapisany”.

********

Nasze ulubione bajki-

zajęcia otwarte

W grupie starszaków odbyły się zajęcia poświęcone czytaniu bajek. Do przedszkola przybyli rodzice. Dzieci pochwaliły się wiedzą o tajemnicach powstawania książek oraz o znajomości bajek. Razem z rodzicami zorganizowaliśmy kącik książki, znalazły się tam ulubione bajki przyniesione przez dzieci z domu. Na koniec rodzice przeczytali książeczki wybrane przez przedszkolaki między innymi „Kot w butach”, „Calineczka”. Bajki były piękne i kolorowe. Wszyscy miło spędziliśmy czas, ponieważ była to znakomita metoda wychowawcza i mądry sposób spędzania czasu z dzieckiem.

*****************

Bal w krainie lodu

W dniu 30.01.2016r. W Szkole Podstawowej w Dobrzyniu odbyła się zabawa choinowa. Nie zabrakło również Świętego Mikołaja, który obdarował wszystkie dzieci prezentami. Bal odbył się w cudownej atmosferze, wypełnionej uśmiechami, wypiekami na twarzy i pięknymi przebraniami. Dzieci bawiły się wesoło, każdy mógł zatańczyć wymyślne tańce przy pięknej muzyce. Wszystkim dzieciom towarzyszyły niesamowite emocje i niezapomniane przeżycia.

**************

WIGILIA

Tradycyjnie jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu odbyła się Wigilia, podczas której nie mogło zabraknąć wzajemnych życzeń i łamania się opłatkiem.

Następnie zasiedliśmy do świątecznie nakrytego stołu. Kiedy wszyscy się posilili, wspólnie przy choince śpiewaliśmy znane i lubiane przez dzieci kolędy.

Był to czas szczególny, a dzieci dzięki temu miały okazję zapoznać się z tradycjami nadchodzących świąt.

*************

Spotkanie z Mikołajem

Wizyta świętego Mikołaja to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego w Dobrzyniu już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi nasłuchując „Mikołajowych” dzwonków. Mikołaj nie kazał na siebie długo czekać, zawitał do nas zaraz po śniadaniu. Dzieci przywitały upragnionego Gościa piosenkami. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe. Oprócz pełnego worka prezentów święty Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Na zakończenie wszystkim dzieciom wręczył paczki, a w nich dla każdego coś dobrego. Za prezenty dzieci odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i własnoręcznie przygotowanymi pracami przedstawiającymi Mikołaja i renifera. Oczekiwana cały rok wizyta świętego Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości.

***************

MAMA I DZIECKO”- ZAJĘCIA Z RODZICAMI METODĄ RUCHU ROZWIAJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE

Wtorek, 01.12.2015

W Oddziale Przedszkolnym w Dobrzyniu odbyły się zajęcia z rodzicami metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Główną ideą metody Weroniki Sherborne jest: posługiwania się ruchem, jako narzędziem wspomagania rozwoju psychoruchowego dziecka i terapii i jego rozwoju. Zajęcia prowadzone tą metodą mają pomóc dziecku w poznaniu siebie, w zdobyciu do siebie zaufania, w poznaniu innych i nauczeniu się ufania im, a dalej- poprzez nabywanie pewności siebie i wiary we własne możliwości. Na początku ciepło przywitano się z każdym uczestnikiem zajęć wypowiadając jego imię, śpiewając piosenkę. Po przywitaniu przystąpiono do ćwiczeń. Weronika Sherborne w metodzie „ Ruch Rozwijający” wyróżnia ćwiczenia, które wspomagają rozwój dziecka. Należą do nich:

Ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała

Ćwiczenia pomagające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu

Ćwiczenia ułatwiające nawiązanie kontaktu i współpracy z rodzicem i grupą

Ćwiczenia twórcze

Zajęcia zakończyły się ćwiczeniami relaksacyjnymi i wyciszającymi przy spokojnej muzyce.

 

**************************

ANDRZEJKI

W piątek 27 listopada 2015 r. 4-5latki wraz z rodzicami i wychowawczynią spotkali się na „Andrzejkowych wróżbach”. Podczas zajęć nie zabrakło popularnych wróżb. Dzieci dowiedziały się jaki będą miały zawód, kto wyjdzie pierwszy za mąż  lub ożeni się oraz co czeka ich w przyszłości, itp. Wróżby andrzejkowe przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. To była wesoła zabawa dostarczająca wielu przeżyć i emocji uczestnikom spotkania. Dzieci miały okazję poznać w części naszą ludową tradycję andrzejkową.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za aktywny udział w zajęciach i wspólną zabawę.

**************

Święto Niepodległości

,,W historii Polski, tak się składa, był kiedyś ponad wiek niewoli. 11 listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił. I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości ten dzień na zawsze, dla Polaka, pozostał Dniem Niepodległości.’’

Od najmłodszych lat wzbudzamy w dzieciach miłość do Ojczyzny. A symbole narodowe: godło i flaga Polski szanowane są przez każde dziecko w przedszkolu. Dnia 10 listopada 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Dobrzyniu, odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości z udziałem dzieci przedszkolnych z Oddziału Przedszkolnego. Dzieci z grupy 4-5 latków ubrane w stroje krakowskie, góralskie i żołnierskie z niezwykłą podniosłością zaprezentowały szerokiej publiczności program artystyczny pt. ,,POLSKA TO MOJA OJCZYZNA’’. Składały się na niego wiersze oraz pieśni żołnierskie i patriotyczne. Wszyscy dumnie odśpiewali Hymn Narodowy. Przedszkolaki pięknie zatańczyły jeden z najbardziej znanych polskich ludowych tańców- Krakowiaka. Występ bogaty był w obfite brawa oraz ciepłe słowa w kierunku dzieci.

Beata Boczek

******************

Dnia 27.10.2015r. w Oddziale Przedszkolnym i Szkole Podstawowej w Dobrzyniu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na temat ,, Mój Pupil’’. Organizatorem konkursu była Beata Boczek. Format prac oraz technika wykonania była dowolna. Na konkurs wpłynęło dużo ciekawych i barwnych prac, które przysporzyły wielkiego kłopotu Jurorom z wytypowaniem zwycięzców. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy zostali nagrodzeni upominkami. Nie zabrakło również części artystycznej przygotowanej przez przedszkolaków. Śpiewane piosenki i recytowane wiersze były o pupilach, które dzieci mają w domu.

Wyniki konkursu:

I MIEJSCE:

Ewa Międzybrodzka

Milena Piasecka

Tomasz Beck

II MIEJSCE:

Julia Pawulich

Szymon Mularz

Martyna Iwańczuk

Bartosz Pawłowski

III MIEJSCE:

Patrycja Koszykowska

Martyna Krzywa

Kinga Bednarska

Sylwester Krzywy

Wiktor Salak

Gratulujemy. Dziękujemy za udział w konkursie.