Biblioteka szkolna

biblioteka

rotate

 W dniu 6 października uczniowie klasy pierwszej w Dobrzyniu brali udział w lekcji bibliotecznej. Tematem lekcji była znajomość zasad korzystania z księgozbioru bibliotecznego oraz przyjęcie uczniów w poczet nowych czytelników biblioteki szkolnej. Na początku zajęć uczniowie poznali regulamin biblioteki oraz prośby książki związane z jej szanowaniem. W dalszej części zajęć pierwszaki miały egzamin w postaci odgadywania zagadek o tematyce książek, biblioteki, księgarni, a także postaci z baśni. Po zdanym egzaminie złożyły biblioteczne ślubowanie. Na koniec każdy uczeń wylosował numer i przypisana do niego książkę z biblioteki, którą będzie mógł przeczytać w domu samodzielnie lub z pomocą dorosłych. Plastycznym akcentem było pokolorowanie barwami jesieni konturów liści i przyozdobienie nimi gazetki klasowej.

Opiekun biblioteki – Iwona Tworowska

 20201006_121744

procedury bezpieczeństwa

Procedura zachowania bezpieczeństwa i zasad funkcjonowania

„ Przeczytaj mnie, proszę” – pod takim tytułem odbywają się w co drugą środę zajęcia promujące czytelnictwo.  Skierowane są one do uczniów klas I-III, przebywających w świetlicy szkolnej.

Celem zajęć jest:

– propagowanie czytelnictwa wśród uczniów klas młodszych

– wypożyczanie książek ze szkolnej biblioteki

– słuchanie pięknego czytania nauczyciela

– utrwalanie wiadomości przyrodniczych w oparciu o albumy i książki przyrodnicze z biblioteki

– poznanie twórczości różnych pisarzy i poetów

– poznanie księgozbioru biblioteki szkolnej

– wyrażanie emocji przez uczniów podczas słuchania czytanych tekstów

– oglądanie prezentacji multimedialnych

– tworzenie prac plastycznych

Dotychczas uczniowie oglądali książki i albumy o dzikich zwierzętach z najbliższego otoczenia, słuchali informacji o ich wyglądzie i życiu. Poznali zabawne wierszyki o kilku zawodach, a także oglądali prezentacje multimedialne o Kubusiu Puchatku i procesie powstawania książki. Wymierną korzyścią zajęć jest to, że uczniowie chętnie wypożyczają książki ze szkolnej biblioteki i być może połkną bakcyla czytelniczego.

Opr. I. Tworowska

 

 

W dniu 27 września uczniowie klasy pierwszej stali się pełnoprawnymi czytelnikami szkolnej biblioteki. Jednak  aby się nimi stać, musieli zmierzyć się z różnymi zagadkami o książkach i bohaterach bajek. Poznali regulamin biblioteki. Ponadto opowiadali jak należy dbać o książki. Na koniec złożyli czytelnicze ślubowanie, otrzymali karty czytelnika. Każdy z nich wypożyczył swoją pierwszą książkę. Życzymy wszystkim Pierwszakom wspaniałych przygód z książkami i zachęcamy do korzystania z księgozbioru bibliotecznego. Każdy znajdzie tu ciekawą książkę.

20190927_092228 (600 x 600)

I. Tworowska
B. Bilska