Biblioteka szkolna

biblioteka

rotate

 

 

 

 

 Niedawno w szkolnej bibliotece gościli szczególni uczniowie czyli pierwszoklasiści. Mieli oni okazję poznać pracę biblioteki, obejrzeć książki, które znajdują się w bibliotece, poznać zalety książek i czytania. Dowiedzieli się najważniejszych informacji o regulaminie wypożyczania książek. Rozmowa z panią bibliotekarką dotyczyła również umiejętnego korzystania z książek, nie niszczenia ich podczas czytania, dobrych warunków do czytania. Dzieci opowiadały jakie książki lubią czytać, czy mają w domu biblioteczkę, czy już korzystały z innych bibliotek. Później projektowały okładki książek. Każdy z pierwszaków otrzymał kartę czytelnika i mógł samodzielnie wypożyczyć interesującą go książkę. Uczniowie obiecali czytać książki samodzielnie lub z pomocą dorosłych, wypożyczać je w szkolnej bibliotece.

             Oprócz pierwszoklasistów zajęcia w bibliotece mieli uczniowie klasy IIIb. Oni również przypomnieli sobie wiadomości o książce, pracy biblioteki, korzyściach płynących z czytania książek. Każdy uczeń wypożyczył książkę i wspólnie uwieczniliśmy to na fotografii. Zachęcam uczniów innych klas do czytania książek ze szkolnego księgozbioru. Znajdziecie tu interesujące pozycje przygodowe, powieści, książki podróżnicze i wiele innych.

Opr. Iwona Tworowska

**************

dodano : 10.02.2017 r.

Uczniowie klas I-VI mieli okazję wziąć udział w konkursie bibliotecznym organizowanym w naszej szkole. Młodsi uczniowie mieli możliwość zaprezentować w dowolniej technice plastycznej ulubioną postać z bajki, opowiadania. Na konkurs wpłynęło niestety tylko sześć prac. Uczniowie wraz z rodzicami znaleźli czas, by przygotować prace na konkurs. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Piękne prace wykonali: w  klasie I – Blanka Serwadczak, Wiktoria
Berezowska, w klasie IIa- Julia Polańska, Adam Pięch, w klasie IIIb – Antonina Mykita, Oliwia Foltyn.
Uczniowie klas starszych mieli trudniejsze zadanie, polegające na napisaniu wiersza o książce, ulubionym bohaterze książkowym lub o czytaniu. Poza Michałem Francuzem z kl. V, nikt nie podjął się trudu i przyjemności napisania własnego wiersza. Michał również otrzymał dyplom i nagrodę książkową.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy, a pozostałych uczniów zachęcamy do udziału w kolejnym konkursie, który odbędzie się w drugim półroczu.

Oprac: Iwona Tworowska

Dzień dobry

„Na początek zadam Wam zagadkę:

Co to jest? Ma strony i okładkę?

Jest gruba lub chuda,

I nigdy nie zamieszka tam nuda.

Ma literki, cyferki i obrazki,

Przedstawiające na przykład małe kiełbaski.

Jest używana w kuchni, w szkole,

I zajadają ją…Jak myślicie, jakie mole?

Naprawdę nie wiecie?

To przecie od małego zna każde dziecię

Pytałem Was o książeczki.

Książki są różne, nie ma takich samych.

Do techniki to ta, co ma na okładce teczki,

Do matematyki, książki są w cyferki,

A do pieczenia w eklerki.

Są także lektury,

o tym misiu co był bury,

o psie, który jeździł koleją,

i o wiewiórkach, które szaleją.

O dwóch chłopcach Jacku i Placku,

no i o Wacku i Pankracku.

O szatanie z siódmej klasy,

i o Murzynku Bambo, który jest innej rasy.

Wszystkie te książki znajdziecie w bibliotece,

tylko pamiętajcie, żeby nie czytać książek w rzece.

Ani nie przy stole, bo się poplami,

ani nie dotykajcie książek brudnymi palcami.

Bo pamiętajcie! Książki też uczucia mają,

i tego co im zrobimy, nigdy nie zapominają.

Książki to nasi przyjaciele,

I w bibliotece jest ich wiele.

Więc odwiedzajmy kolegów naszych,

I wypożyczajmy lektury, które chcą być w rękach waszych.”

Pozdrawiam: Michał Francuz kl. V

 

 

*******************

W szkolnej bibliotece pojawiło się ponad 70 tytułów nowych książek. Znajdziecie tu książki, które czytali wasi rodzice np. „Muminki” T. Jansson, bajki z serii „Poczytaj mi, mamo”, wiersze J. Tuwima. Ci z was, którzy interesują się przyrodą, mogą sięgnąć po książki B. Wicher „Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych”. Dowiecie się w nich między innymi, skąd się bierze prąd, co to jest ocieplenie klimatu. Jeśli się nudzicie, to lekarstwem na nudę będzie spotkanie z sympatycznymi Nudzimisiami. Zapraszają one do bajkowego świata Ekoludków- leśnych skrzatów, które dzień po dniu razem z przyjaciółmi ratują przyrodę i pomagają zwierzętom. Większość książek posiada teksty pisane dużą czcionką, więc będzie wam łatwiej czytać.

Starsi uczniowie znajdą ciekawe propozycje wśród nowych książek- np. „Zapiski nastolatki (nie) takiej jak inne” B. Wicher, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” P. Beręsewicza, „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn” A. Mielech, „Pamiętnik nastolatki” B. Andrzejczuk. Kto jest żądny przygód, znajdzie je w książkach „ Władca Lewawu” D. Tyrakowskiej, serii „Magiczne drzewo” A. Maleszki, „ Przez most we mgle” A. Vollenbruch, „ Zew krwi” J. Londona, serii „ Opowieści z Narnii” i wielu innych.

Jeśli lubicie poznawać świat, zachęcam do przeczytania książek A. Szklarskiego „Tomek w krainie kangurów” i „Tomek na wojennej ścieżce”, a także „Baśnie świata”, „Afryka Kazika” Ł. Wierzbickiego, „Dookoła świata” i „A to Polska właśnie” A. Paszkiewicz. Miłośnikom sportu polecam przypomnieć sobie jak to było i wypożyczyć album „ Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Francja 2016”.

Wiele ciekawych książek, bogatych w ilustracje, pięknie wydanych czeka na was w bibliotece szkolnej. Przyjdźcie i wypożyczcie je. Zapraszam

Opiekun biblioteki

*******************

Uczniowie klasy IIa również wzięli udział w lekcji bibliotecznej. Każdy z nich wybrał interesującą go książkę. Wspólnie czytaliśmy nazwiska autorów, tytuły książek, nazwiska ilustratorów. Uczniowie opowiadali o swoich preferencjach czytelniczych, ciekawych książkach. Na koniec zajęć słuchali wierszy J. Tuwima czytanych przez opiekuna biblioteki- panią Iwonę Tworowską. Niebawem w lekcjach uczestniczyć będą uczniowie pozostałych klas, których zapraszamy do odwiedzania biblioteki w celu wypożyczania i czytania książek.

Oprac: Iwona Tworowska

 

———————————

 Biblioteka jest miejscem, gdzie uczniowie korzystają z księgozbioru, wypożyczając lektury i inne interesujące ich książki. W tym roku po raz pierwszy do grona czytelników szkoły w Lubszy włączeni zostali uczniowie klasy pierwszej. Wzięli oni udział w lekcji bibliotecznej, podczas której dowiedzieli się podstawowych informacji o funkcjonowaniu biblioteki, poznali regulamin biblioteki. Ponadto słuchali wierszyków o książkach, które proszą, aby ich nie niszczyć, dbać o nie i w terminie oddawać. Opowiadali także o swoich domowych książkach. Pod koniec lekcji dzieci złożyły przyrzeczenie, że będą wypożyczać książki, czytać je i o nie dbać. Każdy z uczniów wykonał zakładkę do książki i mógł wypożyczyć wybraną przez siebie książkę. Mamy nadzieję, że książeczki zostaną przeczytane (z pomocą Rodziców lub samodzielnie) i pierwszaki znów zawitają do biblioteki po kolejne ciekawe książki.

Oprac: I. Tworowska

 

Nasze gazetki czytelnicze

 

Przydatne strony, zachęcamy do zapoznania się z ofertą brzeskich bibliotek
oraz opolskiej

*******

Nikola Komborska Kl. V

Andrzej Maleszka Magiczne Drzewo „Tajemnica Mostu”

Melania jest nową postacią, która dołącza do dalszych przygód Kukiego, Filipa, Tosi i Wiki.
To ruda dziewczynka, od której wiele zależy. Dzieci poszukują magiczny przedmiot, dzięki któremu, Filip wyzdrowieje z wyniszczającej go chorej miłości do dziewczyny z plakatu, która tak naprawdę nie istnieje. Czerwone krzesło, które wiele razy im pomogło, już nic nie zdziała.
Potrzebna jest magia innego przedmiotu, który dzieci muszą odnaleźć.

Finał całej tej historii rozgrywa się w Wenecji.

Andrzej Maleszka to autor książki, który wprowadza nieoczekiwane zwroty akcji, humor oraz grozę. Jest świetnym reżyserem, autorem powieści i scenariuszy, pełnych fantastycznych przygód.
Książka bardzo mnie wciągnęła, momentami miałam wrażenie, że jestem tam razem z bohaterami
i wspólnie przeżywamy niesamowite przygody.

Zdecydowanie polecam każdemu. Ja chętnie przeczytam kolejną powieść autora.

– Nikola –

********

      Na swoje urodziny dostałem od mamy powieść, którą od dawna mi polecała. Książka opowiada o odwadze, miłości, przywiązaniu i poświęceniu. Bohaterami są dwaj bracia: dziewięcioletni Karol, zwany Sucharkiem i jego trzynastoletni brat Jonatan, którzy dostają się do niezwykłej krainy Nangijali. Chłopcy poznają tam wielu przyjaciół i przeżywają niesamowite przygody. Muszą, między innymi, pokonać złego Tengila oraz jego smoka.

Czy wszystko dobrze się kończy? Jednak najważniejsze jest to, jak ta historia się zaczyna.

Dowiecie się o tym, czytając książkę Astrid Lindgren pt. „Bracia Lwie Serce”.

Gorąco ją Wam polecam!

Michał Francuz kl. IV

**************

„Aleksander” Anny Onichimowskiej

„Książki Naszych Marzeń”

„…Bo mój braciszek nazywa się Filip. Ma cztery rude włosy, nie ma zębów i ciągle śpi. – Aleksandrze- powiedział do mnie tatuś- mam nadzieję, że będziesz się opiekował swoim małym bratem….”

Spośród wszystkich „Książek naszych marzeń” dostępnych w naszej bibliotece szkolnej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lubszy im. Jana Pawła II została zaproponowana przez panią z biblioteki mojemu synkowi książka Anny Onichimowskiej „Aleksander”. Mój syn jest uczniem pierwszej klasy, dlatego recenzja jest naszym wspólnym dziełem napisanym przeze mnie, natomiast ilustracja do książki jest twórczą pracą Filipka.

„Aleksander” jest ciepłą, przyjemną, a przede wszystkim ciekawą pozycją dla całej rodziny od najmłodszego do najstarszego czytelnika.

Czytając tę książkę wspólnie z Filipkiem odnieśliśmy się od samego początku do naszej rodziny. Sam tytuł „Aleksander” sprawił na naszych buziach uśmiech. Brat Filipka, a mój drugi syn ma właśnie tak na imię – przez to historia Aleksandra stała się nam bliższa. Poznając wszystkich bohaterów, okazało się, że brat Aleksandra to Filip. Ta zbieżność imion całkowicie przypadkowa, sprawiła, że czytaliśmy tę książkę z zapartym tchem – jakby była napisana z myślą o nas.

W naszym życiu Filip jest starszy, a Aleksander młodszy, w książce natomiast jest na odwrót.

Autorka stworzyła dla czytelnika możliwość uczestniczenia w świecie wyobraźni dzieci, umiejscowienia jej w realnym życiu, codzienności i marzeniach, które każdy z nas przecież posiada.

Książeczka składa się z krótkich rozdziałów – co pozwala czytać tę książkę fragmentami. W połączeniu tworzą one spójną całość historii chłopca i jego rodziny. Aleksander wraz z rodzeństwem przeżywa różne zabawne historie. Pomimo lekkiej formy i małej fantazji autorka ukazuje życie rodziny, która zmaga się z różnymi sytuacjami i problemami dnia codziennego. Przedstawione są relacje rodzinne, zabawne historie bohaterów z wyobraźni dzieci – co pozwala zarówno dzieciom jak i dorosłym przenieść się choć na chwilę w świat fantazji. Możemy poznać postać krasnala, a nawet smoka. Każdy odnajdzie tu coś dla siebie. Pozwala to nam czytelnikom na własne odniesienie się do własnego życia i tego jak NASZE dzieci spostrzegają NASZ świat.

Wspólne czytanie z dziećmi na pewno pomoże nam – dorosłym w zbliżeniu się do ich wewnętrznego świata, w bardziej aktywnym uczestniczeniu w ich codziennym zmaganiu się z rzeczywistością poprzez włączenie w nie cząstki wyobraźni. Te chwile są bezcenne. Zapraszamy do przeczytania tej książki, bo naprawdę warto.

Katarzyna Maciejewska i Filip Maciejewski –

mama i syn – uczeń I B

***************

9 marca 2016 r.

W bibliotece w PSP w Lubszy i FSP w Dobrzyniu odbyły się kolejne lekcje biblioteczne, podczas których uczniowie mieli okazję poznać nowe książki, o które wzbogaciły się biblioteki. W zajęciach udział wzięły klasy : VI z Dobrzynia, V i IIa z Lubszy. W projekcie „Książki naszych marzeń” w obydwu szkołach nauczyciele i uczniowie raz w tygodniu przez kwadrans czytają jedną spośród nowych książek. Do czytania włączyła się również świetlica w Lubszy oraz oddział przedszkolny w Dobrzyniu. Zainteresowanie książkami jest duże. Mamy nadzieję, że w ten sposób bardziej  rozbudzimy w uczniach zainteresowania czytelnicze. Przypominany o konkursie na recenzję i ilustrację do książki.

***************

Tuż przed feriami uczniowie klasy IV i VI mieli okazję zapoznać się z ofertą nowych książek, o które wzbogaciła się biblioteka szkolna w Lubszy. Zajęcia miały charakter pogadanki o ulubionych książkach, o znaczeniu książek w życiu człowieka, a zwłaszcza młodego czytelnika. Uczniowie mogli obejrzeć i wyrazić swoje opinie o nowych książkach. Większość uczniów wypożyczyła książki, aby je przeczytać i być może wziąć udział w konkursie bibliotecznym.

+++++++++

„Bezpieczne dziecko. Słup soli” E. Zubrzyckiej – to książka, którą wspólnie przeczytali uczniowie klasy VI. Jest to książka p chłopcu o przezwisku Guz, który jest silny i popiera go wielu kolegów  z innych klas. Chłopcy, którzy obserwują jego poczynania, boja się zaprotestować, gdyż obawiają się zemsty. Nie chcą, aby Guz ich zaatakował w jakikolwiek sposób. Uczniowie klasy VI podczas dyskusji o książce, stwierdzili, że w każdej szkole może istnieć problem w postaci  szkolnego dręczyciela, którego boją się zwłaszcza młodsi uczniowie. Wspólnie w parach szóstoklasiści opracowali propozycje rozwiązania problemu. Wśród nich znalazły się:
– zrobienie apelu o dręczeniu
-rozmowa z dręczycielem
-rozmowa z rodzicami
-zgłoszenie sprawy do psychologa, nauczyciela
-osmieszenie dręczyciela
-reagowanie na przejawy agresji
-zrobienie ulotek o pomowy innym
Uczniowie stwierdzili, że nie należy być obojętnym wobec róznych przejawów agresji, ale także np. dewastacji mienia. Książkowy Guz zmienił swą postawę, stał się lepszy.
Uczniowie klasy VI zachęcają innych uczniów do przeczytania tej książki.

++++++++++

Biblioteka szkolna w Lubszy i Dobrzyniu prezentuje niektóre z nowych pozycji książkowych. Każdy z uczniów znajdzie coś ciekawego dla siebie. Zapraszamy do lektury.

********************

Książki naszych marzeń”

Jest to nowa propozycja programu MEN, która ma na celu poprawić kondycję czytelniczą najmłodszych uczniów. Celem programu jest wspieranie organów prowadzących szkoły podstawowe i szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, przez zakup do bibliotek szkolnych książek o tematyce bliskiej współczesnym doświadczeniom uczniów. Książki nie mogą być podręcznikami, a tytułami, które są chętnie czytane i jednocześnie rozwijają kompetencje, zainteresowania i uzdolnienia dzieci i młodzieży. Program przewiduje także organizację dodatkowych atrakcji czytelniczych dla dzieci, np. konkursów czytelniczych, prezentacji własnych recenzji czytelniczych itp. Redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole” w ub. roku zorganizowała ogólnopolskie wybory, które dałyby możliwość wyboru dzieciom ich ulubionych lektur. Poniżej znajduje się lista TOP 10 książek na poziomach: szkoły podstawowej klasy I-III, szkoły podstawowej klasy IV-VI.

Szkoła podstawowa, klasy I-III

1. Dzieci z Bullerbyn (Lindgren A.)
2.
Baśnie (Andersen H. Ch.)
3.
Martynka (Delahaye G.)
4.
Mikołajek (Goscinny R., Sempé J. J.)
5.
Kubuś Puchatek (Milne A. A.)
6.
Koszmarny Karolek (Simon F.)
7.
Zaopiekuj się mną (Webb H.)
8.
Franklin (Bourgeois P.)
9.
Baśnie (Grimm J., W.)
10.
O psie, który jeździł koleją (Pisarski R.)

Szkoła podstawowa – klasy IV-VI

1. Harry Potter (Rowling J. K.)
2.
Opowieści z Narnii (Lewis C. S.)
3.
Hobbit czyli tam i z powrotem (Tolkien J. R. R.)
4.
Mikołajek (Goscinny R., Sempé J. J.)
5.
Dziennik Cwaniaczka (Kinney J.)
6.
Magiczne drzewo (Maleszka A.)
7.
Koszmarny Karolek (Simon F.)
8.
Akademia Pana Kleksa (Brzechwa J.)
9.
Dzieci z Bullerbyn (Lindgren A.)
10.
Władca pierścieni (Tolkien J. R. R.)

http://ksiazkinaszychmarzen.pl/wybory-ksiazek-2015-listy-top10/

Również w naszej szkole (oraz w szkole w Dobrzyniu) ponad 50% uczniów i rodziców brało udział w badaniu „Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży”. Wybór książek w większości pokrywa się z w/w książkami. Analiza badania zainteresowań czytelniczych uczniów oraz udział naszej szkoły i szkoły w Dobrzyniu w programie „Książki naszych marzeń„ pozwolił wypracować nowe metody i formy pracy mające na celu wzrost zainteresowań czytelniczych wśród uczniów. Aby na bieżąco monitorować prace, powstała zakładka „ Biblioteka w szkole”, gdzie będzie można śledzić działania biblioteki szkolnej w Lubszy i Dobrzyniu.

Iwona Tworowska