Publiczna Szkoła Podstawowa 
im. Jana Pawła II w  Lubszy

Gdzie pracuje leśniczy?

Podczas listopadowych zajęć w lesie odwiedziliśmy Pana Leśniczego Jarosława Potępę, który opowiedział nam na czym polega jego praca. Okazuje się, że wbrew pozorom w lesie jest naprawdę dużo pracy do wykonania. Wraz z Panią Edytą Czapka nauczyliśmy się mierzyć stosy drewna. Nieoczekiwanie zaskoczyła nas zima i nasze drugie zajęcia odbywały się w pięknej, śnieżnej scenerii 😊

ECH

Andrzejki

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W naszej szkole 24.11. uroczyście świętowaliśmy dzień naszego ulubionego przyjaciela- czyli Pluszowego Misia. Klasa pierwsza wraz z wychowawcą i paniami współorganizującymi  przyszykowały dla dzieci wiele atrakcji. Dzieci wykonały piękne opaski na głowę, rozwiązywały rebusy , układały puzzle oraz oglądały filmy , prezentowane przez p. Katarzynę Maciejewską z projektora. Kino, które było największą atrakcją dla dzieci wzbudziło wiele emocji.  Dzieci dowiedziały się jak kiedyś wyświetlano filmy , jak to się odbywało i jak uatrakcyjniało wspólne rodzinne wieczory.  Dzieci wysłuchały również historii powstania pluszowego misia. Pozostałe klasy młodsze cały tydzień  podczas pobytu w świetlicy  również świętowały ten dzień. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.  Jestem pewna , że Nasi pluszowi przyjaciele pozostaną z nami na dłużej pomimo upływających lat.   

                                                                                                                    Wychowawca świetlicy                                                                                                                      Katarzyna Maciejewska  

Zajęcia z roboklockami 

29 listopada w naszej szkole klasa 4 i klasa 5 wzięły udział w warsztatach z kodowania roboklocków. Zajęcia bardzo zaciekawiły dzieci, które z przejęciem w grupach realizowały swoje projekty.   
ECH  

Obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia

    Jak co roku w listopadzie obchodzony był Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku przypadł on na dzień 16 listopada. Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody tegoż dnia biorąc udział w konkursach, których celem było ukazanie szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów.
I tak uczniowie kl. I – III wzięli udział w konkursie plastycznym na wykonanie znaczka pocztowego z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Do konkursu zgłoszono 20 prac. 
Laureatami zostali: 
I miejsce zajęli: Nikola Boruń (kl. I), Michalina Świder (kl. III), Maja Bezuszko (kl. III) 
II miejsce otrzymali: Paulina Łukawiecka (kl. I), Emilia Wasilewska (kl. III),                                                             Maria Zimny (kl. III) 
III miejsce zajęli: Karolina Pawłowska (kl. I), Szymon Loster (kl. III), 
                              Mikołaj Wojczyszyn (kl. III), Wojciech Król (kl. III Dobrzyń).

Znaczki wykonane przez uczniów znalazły się na szkolnej wystawie, którą uczniowie mogą podziwiać przez kilka najbliższych dni.     Uczniowie kl. IV – VIII wzięli udział w konkursie na wykonanie ekspozycji wizualnej w klasie nt. szkodliwości palenia papierosów. Wszystkie klasy wykonały ekspozycje na  wysokim poziomie i z dużym zaangażowaniem. Jednak komisja składająca się z nauczycieli, którzy nie są wychowawcami uznała, iż najciekawszą ekspozycję wykonała kl. IV. Drugie miejsce przypadło kl. VI, a III miejsce – kl. V. Warto wspomnieć, iż nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców, która zawsze chętnie wspiera szkołę w działaniach profilaktycznych. 

Dzień Niepodległości

Obchody Święta 11 listopada

KONKURS WIEDZY O PIŁCE NOŻNEJ

W października w naszej szkole odbył się Konkurs Wiedzy o Piłce Nożnej. Organizatorem konkursu był nauczyciel wychowania fizycznego p. Adam Przybyła. Konkurs odbył się w formie pisemnej i składał się z 38 pytań. Do zdobycia było 42 pkt. Frekwencja bardzo dopisała, gdyż udział wzięło 20 osób z klas IV – VIII. Najlepsze trzy osoby, które wykazały się największą wiedzą, otrzymały statuetki i dyplomy, a osoby z miejsc 4-6 dyplomy. Zwyciężył uczeń klasy ósmej Sylwester Krzywy, który uzyskał 39 punktów. Drugie miejsce zdobył Dominik Waligórski (kl. VII), który zdobył 34 punkty. Na trzecim miejscu uplasował się Karol Sągol (kl. V – 32 pkt).
 
 Laureaci konkursu:  

  1. Sylwester Krzywy              39
  2. Dominik Waligórski          34
  3. Karol Sągol                        32
  4. Oliwier Bolesta                  31
  5. Mateusz Grzegorczyk        30
  6. Kacper Dudek                    28  

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie :)

„Mała książka – wielki człowiek”

W dniu 8 listopada 2023 roku uczniowie klasy pierwszej zostali włączeni do ogólnopolskiego projektu „Mała książka – wielki człowiek”, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. 
Jednym z elementów tej promocji jest działanie na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole. Powyższy program ma zachęcić do częstego sięgania po książki, regularnego czytania samodzielnego jak również z udziałem najbliższych. Pierwszoklasiści otrzymali „wyprawki czytelnicze”, które zachęcą i pomogą dzieciom wyrobić nawyk czytelniczy.

opr. A. Kaźmierczak

LEGO PRIME EDUCATION 

Zajęcia z robotyki i programowania  LEGO PRIME EDUCATION w ramach realizacji projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Prowadzący: R. Wadówka

FOTORELACJA

Zbiórka darów dla zwierząt- podziękowanie

Serdecznie dziękujemy tym uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły, którzy włączyli się w pomoc bezdomnym, chorym zwierzętom, którymi opiekuje się Pani Maria Kołodziejek z Rogalic.   Zebrane zostały: karma, zabawki, koce, podkłady, szczotki, smycze, smaczki, drapak  i wiele innych. Pani Maria jest bardzo wdzięczna za okazaną pomoc. Poza naszą szkołą, dary zbierają też inne szkoły i przedszkola naszej gminy. Wszystko jest dobrze wykorzystywane na potrzeby zwierząt. Cieszymy się, że wielu uczniom naszej szkoły los bezdomnych, chorych zwierząt nie jest obojętny.
Zbliża się zima, trudny czas dla zwierząt, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu ich przed zimą, zgłaszajmy odpowiednim służbom rażące zaniedbania.  

Organizatorki: B. Bilska, I. Tworowska, A. Zimny

ŻOŁĘDZIE – od nasion do pożywienia

Podczas październikowych wypraw do lasu mali przyrodnicy mieli do wykonania nie lada wyzwanie. Pani Edyta Czapka na zajęcia przyniosła wielki worek który musieliśmy zapełnić żołędziami. Nie było to proste zadanie ponieważ każdy owoc musiał spełniać odpowiednie kryteria: nie mógł być pęknięty, nie mógł kiełkować i musiał należeć do odpowiedniego gatunku dębu. Zebrane żołędzie zostały przekazane szkółce gdzie będą mogły wyrosnąć na potężne drzewa.

Edyta Chołoniewska

PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W LUBSZY ŚWIĘTOWAŁA DZIEŃ PATRONA 

Obchody Dnia Patrona Szkoły Jana Pawła II odbyły się w naszej szkole
dn. 24 października. W ramach obchodów Dnia Patrona po raz dziewiąty odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. Jak co roku do konkursu zaproszone zostały wszystkie szkoły podstawowe znajdujące się w gminie Lubsza. Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą, na której obecni byli przedstawiciele pocztów sztandarowych ze szkół w Michałowicach i Mąkoszycach - szkół, których patronem jest również Jan Paweł II. Następnie cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście udali się do Hali Sportowej w Lubszy, gdzie odbył się konkurs. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Natalia Turaj w imieniu całej społeczności szkolnej przywitała zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: ks. Józef Meler, ks. Tomasz Luboiński, p. Krystyna Ślusarek - Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Mąkoszycach, p. Alicja Przepiórka - Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Michałowicach oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Następnie uczniowie kl. IV, V i VI zaprezentowali się w krótkim montażu słowno - muzycznym o Janie Pawle II, a uczennice kl. IV w tańcu do utworu ,,Skrzydła” zespołu Sound’n’Grace.

Główną częścią obchodów był jednak IX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. W konkursie zaprezentowali się przedstawiciele trzech z czterech zaproszonych szkół. Konkurs składał się z pięciu zadań, które wymagały pracy zespołowej. W konkursie zdobyć można było 23 punkty. Największą wiedzą wykazali się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Michałowicach. Drużyna w składzie: Zuzanna Bąk, Kacper Wolański i Szymon Krzysztonek po raz pierwszy w historii konkursu zajęła I miejsce, z czego byli bardzo zadowoleni. Laureatem II miejsca została Publiczna Szkoła Podstawowa w Mąkoszycach, a którą reprezentowali: Lena Bandrowska, Julia Piotrowska i Maciej Łużyński. Trzecie miejsce przypadło Publicznej Szkole Podstawowej w Lubszy, którą reprezentowali: Filip Mrozek, Blanka Serwadczak i Patrycja Koszykowska.
Kolejnym punktem obchodów był konkurs piosenki religijnej dla uczniów klas I – VI. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach – kl. I – III i kl. IV – VI.  Do konkursu piosenki zgłoszono 8 solistów, którzy reprezentowali wysoki poziom wokalny, a swoim śpiewem nie raz wywołali wzruszenie na twarzach publiczności i oceniającej ich komisji. 

W konkursie piosenki w kategorii kl. I – III laureatami zostali:
Maria Zimny kl. III (PSP Lubsza) - I miejsce,
Eryk Wantuch kl. III (ZSP Czepielowice) - II miejsce
Zuzanna Szyper kl. I (PSP Michałowice) - III miejsce

W konkursie piosenki w kategorii kl. IV – VI laureatami zostali: 
Zuzanna Borbulak (ZSP Mąkoszyce) – I miejsce
Julia Pawulich (PSP Lubsza) - II miejsce, 
Alicja Krówczyńska (PSP Lubsza - III miejsce.

Ostatnim punktem obchodów było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej ostatnią wieczerzę. Konkurs ogłoszony został w dwóch kategoriach wiekowych - kl. I - III i kl. IV - VI. Prace zgłoszone do konkursu były wykonane z dużą starannością, a przede wszystkim były zrobione z przeróżnych materiałów i różnymi technikami. Wybór zwycięskiej pracy był bardzo trudny. 
Zwycięzcami zostali: 
- w kl. I - III:
I miejsce – Stanisław Muszak (PSP Lubsza); 
II miejsce – Alicja Michalska (ZSP Mąkoszyce); 
III miejsce – Milena Kastelik (ZSP Mąkoszyce).
- w kl. IV - VI:
I miejsce – Hanna Kućmierz (PSP Lubsza); 
II miejsce – Hanna Łużyńska (ZSP Mąkoszyce); 
III miejsce – Lena Kuklińska (ZSP Czepielowice).

Laureaci wszystkich konkursów uhonorowani zostali pamiątkowymi dyplomami, a także otrzymali nagrody rzeczowe. Ponadto Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Michałowicach, która zwyciężyła w konkursie wiedzy otrzymała statuetkę oraz nagrodę – bon podarunkowy o wysokości 300 zł do zrealizowania w salonie EMPIK. Zakupienie cennych nagród i zorganizowanie konkursu nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów. W tym roku naszą inicjatywę wsparli finansowo i rzeczowo: Nadleśnictwo Brzeg, Państwo Małgorzata i Andrzej Krzywda,  CREATE www, PRO – STAL, NZOZ ARS – MED, Bartek Candles, Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe ,,Wójcik”,  Salon kosmetyczny ,,FREYA”, DAK – BUD Lubsza, Bank Spółdzielczy w Brzegu, GOLDEX, PALMALOVE oraz Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy sponsorom za bezinteresowną pomoc, wsparcie naszej inicjatywy oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie święta patronalnego szkoły. Serdeczne podziękowania należą się uczestnikom konkursu, ich opiekunom oraz przybyłym gościom za uświetnienie tego dnia.

Przygotowały: T. Drozd, K. Raczkowska, M. Myszka, A. Gamota

Dzień Edukacji Narodowej

„Nauczyciel, nauczyciel przyjacielem jest.   
On wysłucha i pomoże kiedy tylko chcesz.
Więc Im dzisiaj dziękujemy za ich wielki trud
i za serce, którym darzą nasz uczniowski ród”

Te słowa piosenki skierowali uczniowie kl. IV podczas przedstawienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz zaśpiewaniem hymnu szkoły przez społeczność uczniowską. Następnie uczniowie  kl. IV wystąpili w przedstawieniu pt. „Straszna klasa”, gdzie wcielili się w rolę  nauczyciela oraz uczniów. Każdy z uczniów okazał się niezłym gagatkiem, czy to spóźnialskim czy skarżypytą, czy leniwcem. Akademia zakończyła się morałem, aby nie brać przykładu z uczniów. Na koniec uczennice kl. IV zaśpiewały pedagogom piosenkę  „Za każdy uśmiech” Anny Jantar oraz wręczyły laurki oraz symboliczne goździki.

Scenariusz: Anna Zimny 
Dekoracja: Katarzyna Maciejewska

Wycieczka na lotnisko

W dniu 19 października uczniowie klasy II i III udali się z wychowawcami na wrocławskie lotnisko. Celem wycieczki było pogłębienie informacji o pracy na lotnisku, obserwacja miejsca użyteczności publicznej, wzbogacenie słownictwa. Po lotnisku oprowadzał nas pracownik lotniska. Oglądaliśmy tablice informacyjne o przylotach i odlotach samolotów. Widzieliśmy gablotę ze skonfiskowanymi przedmiotami ze skóry zwierząt  pod ochroną. Obserwowaliśmy pracę przy odprawach i w punktach kontrolnych. Następnie udaliśmy się do punktu widokowego, obserwowaliśmy startujące i lądujące samoloty oraz pasażerów czekających na swój lot.            
Kolejnym punktem zwiedzania było przejście kontroli. Wszystkim się udało:-). Otrzymaliśmy odblaskowe kamizelki i udaliśmy się podziemnym korytarzem na płytę lotniska obserwować pracę w tym miejscu. Pogoda nie dopisała, padał deszcz i było zimno. Jednak udało nam się obejrzeć starty dwóch samolotów i lądowanie. Na koniec poszliśmy obejrzeć jak funkcjonuje miejsce, gdzie sortuje się bagaże pasażerskie oraz zobaczyć kaplicę. Wycieczka na lotnisko bardzo się wszystkim uczniom podobała. Zakończona została przystankiem w Mc Donaldzie. 
Opr. I.T.  

Innowacja pedagogiczna pt. „Zawody naszych rodziców"

Uczniowie klasy trzeciej biorą udział w innowacji pedagogicznej pt. „Zawody naszych rodziców. Celem innowacji jest kształtowanie pozytywnej postawy wobec różnych zawodów, wzbogacanie słownictwa, umiejętność zadawania pytań, pisanie zdań, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań. 

Czytaj dalej

Memoriał Anny Lityńskiej 

MISTRZOSTWA POWIATU W INDYWIDUALNYCH 
I DRUŻYNOWYCH 
BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
3 MEDALE NASZYCH REPREZENTANTÓW !

W dniu 3 października na stadionie w Brzegu odbył się Memoriał Anny Lityńskiej w ramach Mistrzostw Powiatu w Indywidualnych i Drużynowych Biegach Przełajowych. Naszą szkołę reprezentowało 18 uczniów. Nasi zawodnicy wypadli bardzo dobrze i zdobyli 3 medale

Czytaj dalej

Mistrzostwa gminy w tenisie stołowym

Dnia 30 września w naszej szkole, w ramach Igrzysk Dzieci oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej, odbyły się Mistrzostwa Gminy w Tenisie Stołowym. Turniej odbył się w czterech kategoriach. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczestników.

Czytaj więcej

XIII Terenowy turniej ekologiczny

10 października w Lubieniach odbył się XIII Terenowy turniej ekologiczny. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Monika Matura, Emilia Noworolska, Marcin Krzyżanowski. 
Obcowanie z przyrodą bez względu na okoliczności jest bezcenne :)  

Edyta Chołoniewska

Europejski Dzień Języków Obcych 2023

Język otwiera drzwi!

Dnia 26 września 2023  nasza szkoła po raz kolejny dołączyła się do obchodów

Europejskiego Dnia Języków Obcych

Różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie: to najważniejsze przesłanie tego święta. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wykazania się znajomością języka obcego – j. angielskiego oraz j. niemieckiego przystępując do egzaminu o różnym stopniu biegłości językowej. Uczniowie kl. IV-VIII mieli za zadanie wylosować zestaw pytań w j. obcym od egzaminatorów (uczniowie szkoły o wysokim poziomie umiejętności językowych) , a następnie udzielić prawidłowej odpowiedzi na trzy pytania. Każdy uczestnik, który udzielił poprawnych odpowiedzi otrzymał medal lub odznakę  – flagę Wielkiej Brytanii bądź flagę Niemiec. Bardzo wysoka liczba uczniów, którzy uzyskali tytuł Eksperta Języków Obcych świadczy o ich doskonałym opanowaniu umiejętności językowych. Uczniowie klas I- III zaprezentowali swoje umiejętności językowe w również ciekawy sposób- ozdabiając drzwi swoich klas: „Autumn tree”, „The body”, „Holidays”. Uczestnikom obchodów, jak i egzaminatorom towarzyszył duch rywalizacji oraz uśmiech triumfu na twarzach zwycięzców.

Opr : Anna Zimny,

Międzynarodowy Dzień Kropki w PSP Lubszy

15 września to ważny dla nas dzień.  W Międzynarodowy Dzień  Kropki- na całym świecie wszystkie dzieci odkrywają swoje talenty.  W naszej szkole to święto zagościło już w zeszłym roku i bardzo się nam spodobało.   

W świetlicy zostały przygotowane dla dzieci  zabawy z kropkami oraz prace plastyczno- techniczne z folią bąbelkową i farbami. Na początku spotkania uczniowie klas młodszych wysłuchały historii małej Vashti i jej przygody z kropką.  Wolontariuszki- Natalia, Martyna oraz Gabrysia rozdały dzieciom opaski do pokolorowania.  Dzieci z ogromną przyjemnością dekorowały swoje prace, a następnie zakładały na swoje głowy. W dalszej kolejności uczniowie  tworzyli swoje małe arcydzieła  na folii bąbelkowej – było to ciekawe doznanie sensoryczne dla uczniów. Ich zadaniem było ukazanie na swoich pracach  emocji, które w tym dniu odczuwały. Zabawa oraz atmosfera jaka towarzyszyła dzieciom była przepełniona radością oraz humorem. Myślę, że ten dzień zapisze się na stałe w naszej szkole –  nie możemy jednak również o nim zapominać na co dzień- w końcu nasze talenty powinniśmy odkrywać i pielęgnować  codziennie.  

Opr. Katarzyna Maciejewska   
Wychowawca świetlicy  

Aktualnośc sportowe

Laptopy dla czwartoklasistów

Uczniowie klasy czwartej otrzymali w tym tygodniu laptopy. Zakup laptopów został sfinansowany w ramach inwestycji C2.1.2 pn. "Wyrównanie poziomu wyposażenia szkół w przenośne urządzenia multimedialne – inwestycje związane ze spełnieniem minimalnych standardów wyposażenia". Więcej informacji pod linkiem Ogłoszenie rozporządzeń Ministra Cyfryzacji ws. laptopów dla uczniów - Centrum Edukacji Artystycznej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)   Życzymy uczniom wysokich wyników w nauce z wykorzystaniem laptopów.

PSP LUBSZA DRUGĄ SZKOŁĄ W WOJEWÓDZTWIE W KLASYFIKACJI GENERALNEJ WOJEWÓDZKICH IGRZYSK LZS SZKÓŁ WIEJSKICH !!!

Z Ogromną przyjemnością informujemy, że nasza szkoła zajęła II miejsce w klasyfikacji generalnej w Wojewódzkich Igrzyskach LZS Szkół Wiejskich rocznik 2010 i młodsi, za rok szkolny 2022/2023. Ranking uwzględniał zawody lekkoatletyczne oraz zawody w grach zespołowych. Do Igrzysk zgłosiło się 56 szkół z całego województwa. Czujemy wielką dumę i radość ze spektakularnego sukcesu sportowego naszej szkoły. Wszystkim uczniom życzymy satysfakcji z udziału w zawodach sportowych i jak najlepszych osiągnięć w roku szkolnym 2023/2024

Gminny Koordynator ds. Sportu Szkolnego    
Adam Przybyła

Rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie Roku Szkolnego w PSP w Lubszy 
4 września 


8:00- msza św. w kościele, z poświęceniem tornistrów 
9:00- uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego na sali gimnastycznej.
Następnie spotkanie w salach z wychowawcami.

Rozpoczęcie Roku Szkolnego w FSP w Dobrzyniu
4 września 


9:30- msza św. w kościele, z poświęceniem tornistrów 
10:30- uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego na sali gimnastycznej.
Następnie spotkanie w salach z wychowawcami.