Publiczna Szkoła Podstawowa 
im. Jana Pawła II w  Lubszy

Lekcja biblioteczna u przedszkolaków  "Spotkanie z wiosennymi owadami"

W dniu 29 lutego wszystkie przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego w Dobrzyniu uczestniczyły w lekcji bibliotecznej. Celem lekcji było przypomnienie znajomości nazw niektórych owadów, oglądanie ich na obrazkach, nawiązanie do nadchodzącej wiosny. Dzieci wysłuchały kilku wierszy o owadach, zadawały pytania odnośnie życia biedronek, pszczół, komarów czy motyli. W drugiej części zajęć dzieci wycinały wiosenne liście i ozdabiały kropkami biedronki. Następnie naklejały je w formie 3D na listka. Wszystkie dzieci aktywnie brały udział w zajęciach, prezentując bogatą wiedzę przyrodniczą i umiejętności plastyczno-techniczne. 

Opr: Iwona Tworowska

Bierzemy udział w Ogólnopolskim programie rozwoju żłobków i przedszkoli
BLISKOŚĆ W EMOCJACH!

DZIEŃ DZIECKA NA SWOJSKIEJ POLANIE!

W tym roku z okazji Dnia Dziecka przedszkolaki udały się na Swojską Polanę, gdzie spędziły miło czas, bawiąc się na łonie natury. Dzieci miały okazję nakarmić owce, poskakać, namalować obrazki a także potańczyć ze specjalnym gościem – Wesołym Misiem, który zrobił nam miłą niespodziankę. Po zabawie przyszedł czas na ognisko i kiełbaski oraz deser - lody. Dziękujemy Państwu Terleckim i Wesołemu Misiowi za zorganizowanie tak wspaniałego dnia pełnego wrażeń.

Zajęcia biblioteczne

W dniu 22 maja młodsza grupa przedszkolna odwiedziła szkolną bibliotekę w ramach zajęć bibliotecznych. Dzieci dowiedziały się o ogólnych  zasadach korzystania z biblioteki. Słuchały wierszyków, w których były zawarte prośby książek- jak należy dbać o książki, czego nie należy robić przy czytaniu. Dzieci potwierdziły, że posiadają w domu różne książeczki, które czytają im rodzice. Ponadto dowiedziały się, że książki uczą nas interesujących rzeczy, przenoszą w świat bajek, baśni i legend. Dzięki książkom poznajemy otaczającą nas przyrodę, zwierzęta, różne kraje, kultury. Zaprezentowana została również karta czytelnika i karta książki.

Druga część zajęć miała charakter praktyczny. Dzieci ozdabiały naklejkami zakładki do książek wcześniej przygotowane w przedszkolu. Mam nadzieję, że wizyty w bibliotece rozbudzą w przyszłości zainteresowania czytelnicze przedszkolaków - przyszłych uczniów i czytelników biblioteki. 
Opr. I. Tworowska

LEKCJA CISZY

czyli mindfulness według Marii Montessori

Lekcje ciszy w pedagogice Montessori mają pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Praktykowanie ciszy zwiększa wrażliwość na dźwięki i pomaga w lepszym postrzeganiu potrzeb innych osób. Cisza wspiera uważność na słowa i mowę. Dziecko  pracuje  nad  wewnętrzną  dyscypliną,  co  pozwala  mu doświadczać spokoju w swoim wnętrzu i otwierać się na nowe przeżycia. Ważnym  aspektem  lekcji  ciszy  jest  nauka  współpracy   w   grupie i przestrzegania norm zachowania i zwyczajów obowiązujących wszystkich jej członków. Po ukończeniu lekcji ciszy dziecko staje się bardziej  rozluźnione  i  radosne,  co  wpływa  pozytywnie  na  jego rozwój emocjonalny.   Wyniki  badań  potwierdzają,  że  praktykowanie  ciszy  w  ramach pedagogiki Montessori przynosi korzyści dla rozwoju społecznego i emocjonalnego dziecka oraz poprawia jeg umiejętności interpersonalne.

KONKURS NA „EKO- ZABAWKĘ”

W ramach obchodów Dnia Ziemi w naszym przedszkolu zorganizowano konkurs plastyczno – techniczny dla dzieci i ich rodziców, mający na celu wspólne wykonanie zabawki z materiałów ekologicznych bądź surowców wtórnych. W dniu 24.04.2023r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, podczas którego dzieci wraz z rodzicami zaprezentowały wykonaną przez siebie zabawkę. Po burzliwej naradzie, jury zdecydowało, że wszystkie prace  zdobywają ex aeque  I miejsce.  Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz nagrodę rzeczową. W tym dniu nie zabrakło również piosenek i tańców o tematyce ekologicznej wykonanych przez dzieci z naszego przedszkola.

21 marca w naszym  przedszkolu świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny

Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
witały ją także wszystkie przedszkolaki…  

Uroczystość powitania Wiosny rozpoczęła się od wspólnych śpiewów i tańców o tematyce wiosennej. Podczas uroczystości dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny. Następnie wyszliśmy na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci wywiozły Marzannę, którą pożegnaliśmy według tradycji, po czym barwnym pochodem z gaikami i piosenką na ustach pt. „Maszeruje wiosna”, wróciliśmy do przedszkola. W ten sposób wszystkie dzieci chciały wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA!

„Dziś dla Babci słońce mamy i całuski dla Dziadziusia, 
Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia.”

23.01.2023r. nasze przedszkolaki miały okazję zaprezentować się przed swoimi babciami i dziadkami, śpiewając dla nich piosenki, tańcząc oraz mówiąc wiersze. Nie mogło również zabraknąć własnoręcznie wykonanych przez dzieci prezentów i słodkiego poczęstunku.

KONKURS RECYTATORSKI PT."JAK O ZWIERZĘTACH W POEZJI SIĘ MÓWI?"

W ramach zakończenia zbiórki karmy dla zwierząt z domowego schroniska Pani Marii Kołodziejek w Rogalicach, w dniu 03.11.2022r. w naszym przedszkolu zorganizowany został konkurs recytatorski, którego głównym tematem były zwierzęta. Dzieci w pięknych strojach, zaprezentowały przygotowane wiersze. Przedszkolaki umiliły także gościom czas wykonując wszystkim dobrze znane piosenki o pieskach i kotkach, po czym komisja ogłosiła wynik i oto w kategorii maluszki
I miejsce zajęła Hanna Serwadczak z wierszykiem "W pokoiku na stoliku", II miejsce: Emilia Stala recytując wiersz J. Tuwima "Miauczy kotek, miau", III miejsce: Antoni Muszak z wierszem J. Brzechwy "Psie smutki". 
W kategorii starszaki  
I miejsce zdobył Luca Maciąg z wierszem "Kotek" J. Tuwima,
II miejsce: Zofia Pawulich, która zaprezentowała się z wierszem pt. "Ośmiornica" H. Niewiadomskiej,
III miejsce przypadło w udziale Kindze Szachnowskiej z wierszem pt. "W pokoiku na stoliku".
Każdy uczestnik konkursu został nagrodzony dyplomem oraz książką z wierszami polskich autorów. Na zakończenie Pani Maria podziękowała wszystkim za okazane serce w postaci zebranej karmy i koców dla zwierząt z jej schroniska i wręczyła wszystkim ofiarodawcom podziękowanie.  

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA!

„Dziś dzień ważny niesłychanie – Przedszkolaków Pasowanie!” 
5 października w naszym Przedszkolu odbyło się uroczyste pasowanie na Przedszkolaka. Nasi najmłodsi pochwalili się przed rodzicami, umiejętnościami jakich nabyły oraz czego nauczyły się do tej pory w przedszkolu.
Po części artystycznej nastąpiło uroczyste złożenie przysięgi, po czym Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania. Przedszkolaki na pamiątkę otrzymały dyplomy i prezenciki, a na zakończenie czekał na wszystkich słodki poczęstunek.

A co miała w koszyku, aby się tego dowiedzieć dzieci rozwiązywały zagadki, z którymi doskonale sobie poradziły. Później przywitały Jesień -  tańcem i piosenką, a na koniec zajadały ze smakiem owoce z sadu. Nie odbyło się również bez jesiennych prac – koszyczków z owocami.

POWITANIE JESIENI!

W dniu 23 września przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego, powitały Jesień. „Szu szu szu wiatr powiewa, tańczą w parku wszystkie drzewa. Tańczy z nimi Pani Jesień, w koszu swoje dary niesie”.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM W DOBRZYNIU!

"Hej maluchy ,hej starszaki, swój dzień mają przedszkolaki", 
który obchodzony jest 20 września . W tym dniu przedszkolaki z naszego oddziału wspólnie zaśpiewały piosenkę "Jestem sobie przedszkolaczek" oraz wymieniały jakie cechy powinien mieć każdy przedszkolak. Po wspólnych zabawach, dzieci uroczyście złożyły przysięgę przedszkolaka, po której każdy otrzymał dyplom i balon oraz słodką niespodziankę. "Od teraz jesteście prawdziwymi przedszkolakami: dużymi dziewczynkami i dużymi chłopcami".