Publiczna Szkoła Podstawowa 
im. Jana Pawła II w  Lubszy

Aktualności klasowe

Informatyka jest cool

Zajęcia z LEGO Education 
Czytaj dalej Fotorelacja

Wycieczka do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego 

Wycieczka klas II i IV z Dobrzynia do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Ładzy
Czytaj dalej Fotorelacja

JUMP 4 U - Park trampolin

8 marca 2023 r. klasy II i IV Filialnej Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu wybrały się  do Parku Trampolin w Oławie. Wyjazd sponsorowała Rada Rodziców w ramach nagrody za zajęcie pierwszego miejsca w gminnym przeglądzie jasełek oraz za udział na szczeblu wojewódzkim. 

Czytaj dalej Zobacz fotorelację

Dzień Kobiet

Drogie Panie, po raz kolejny miałyśmy okazje spotkać się na  imprezie z Okazji Dnia Kobiet i świętować ten czas razem, ciesząc się wspólnym towarzystwem w oprawie spektaklu brzeskiej grupy teatralnej „Antytemat”, która bawiła nas genialną grą aktorską i zabawnym scenariuszem, próbując rozwikłać zagadkę „Morderstwa na Long Street”.

Zobacz fotorelację Czytaj dalej

Jak karnawał to karnawał….

  Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie Filialnej Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej Curie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w piątek 10 lutego 2023 roku u progu długo wyczekiwanych ferii zimowych.
      Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż zwykle - zamieniła się w salę balową. Udekorowana zachęcała do szalonej zabawy - najpierw przedszkolaków, a po południu uczniów klasy trzeciej i czwartej.
Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał nie tylko dzieciom.

Gminny przegląd jasełek

 Uczniowie klasy drugiej i czwartej z filialnej Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu wzięli udział w corocznym Gminnym Przeglądzie Jasełek, który odbył się 31 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubszy. Wydarzenie to oficjalnie otworzył Bogusław Gąsiorowski, wójt Gminy Lubsza.Swoje programy artystyczne przedstawiły również inne szkoły i przedszkola z terenu gminy Lubsza. W tym przedsięwzięciu wspierała nas również dwójka dzielnych przedszkolaków z naszej placówki.

Z dumą i radością mamy zaszczyt podzielić się ze wszystkimi naszym sukcesem!

Jury zdecydowało, że zwycięzcą Gminnego Przeglądu Jasełek jest Filialna Szkoła Podstawowa w Dobrzyniu, która jako laureat będzie reprezentowała  gminę Lubsza podczas Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych „Herody 2023”, który odbędzie się w Lewinie Brzeskim - informuje Sławomir Mordka, dyrektor GOK w Lubszy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tych wydarzeń J,a dla nas niezwykłych doświadczeń!

Fotorelacja

Wigilia

Są święta w naszym kalendarzu – najdroższe i najbliższe,
co wywołują falę marzeń – najczulszych i najmilszych.
Ten nastrój wszystkim się udziela. Ogarnia serca, duszę
– radością szczęścia i wesela i czystych, wielkich wzruszeń.
Te ukochane przez wszystkich święta to 

BOŻE NARODZENIE….
Fotorelacja

Zgodnie z tradycją naszej szkoły przed świętami Bożego Narodzenia 22 grudnia 2022 r. spotykaliśmy się na wspólnej szkolnej wigilii. Dzięki pomocy rodziców uczniów w klasie przygotowano uroczysty poczęstunek. Wspólnie spędzony czas to chwile radosne, pełne wzruszeń i dobrych życzeń. Dzieląc się opłatkiem,  śpiewając kolędy złożyliśmy sobie życzenia świąteczne.

Kultywowanie tradycji jest bardzo ważną postawą i należy ją rozwijać od najmłodszych lat. Takie cele realizujemy podczas klasowych spotkań wigilijnych. Dzieci uczą się kultury spożywania posiłku, właściwego zachowania przy stole , ale również życzliwości dla kolegów i koleżanek, z którymi świętują.  Dla uczestników świątecznego konkursu „Szopka Bożonarodzeniowa” kl. IV, oraz „Choinka Dobrych Życzeń” kl. II wręczono nagrody za udział w konkursie jak również wyróżniono specjalnymi nagrodami najlepsze prace. To niewątpliwie podgrzało atmosferę tego dnia. 

Szkoła pachnąca piernikami

Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Uczniowie klasy II i IV postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły. W dniu 6 i 8 grudnia w szkole miało miejsce wielkie pieczenie świątecznych pierników. W miłej ( i nieco gwarnej ) atmosferze uczniowie podzieleni na grupy wałkowali ciasto które wcześniej przygotowała Agata Bednarz nasza pani ze świetlicy. Następnie było wielkie wycinanie pierników z foremek i pieczenie. Największą frajdę sprawiło nam dekorowanie pierniczków lukrem, każdy według własnego pomysłu. Ta kulinarna zabawa zaowocowała również nawiązaniem koleżeńskich relacji między uczniami i przyczyniła się do wzbogacenia oferty świątecznego kiermaszu bożonarodzeniowego w naszej szkole.  Zapach pierniczków jeszcze długo nam towarzyszył! Mniam :-)

Fotorelacja część 1 Fotorelacja część 2

Mikołajkowy wyjazd do kina

W środę 7 grudnia, uczniowie klas drugiej i czwartej z Dobrzynia wspólnie z klasą czwartą z Lubszy wraz z wychowawcami pojechali do kina Helios w Opolu na seans filmowy pod tytułem ,,Świąteczny cud”. 
Wycieczka miała na celu kształtowanie wrażliwości poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, oraz bezpiecznego zachowania w środkach transportu. To również doskonała okazja do integracji uczniów z obu szkół i wzmocnienia  więzi koleżeńskich oraz wspólnego świętowania wydłużonych mikołajek. Przygody filmowych bohaterów dostarczyły wielu niezapomnianych emocji, które  sprawiły że w oczach widzów  pojawiło się wzruszenie i wiele pozytywnych przemyśleń związanych z rozwijaniem wrażliwości na potrzeby innych ludzi.. 
Po obejrzeniu filmu cała nasza grupa wybrała się na do Mc Donald’s na małe co nieco . Pełni wrażeń kinowych i kulinarnych, zadowoleni w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły.

Zobacz fotoreLację

Klasowe mikołajki – co to za tradycja?

Mikołajki, czyli dzień Świętego Mikołaja, obchodzone są 6 grudnia. Tradycja obdarowywania najmłodszych drobnymi upominkami pojawiła się w XV wieku. Zwyczaj ten z czasem zyskał na popularności. 
Mikołajki to zwyczaj obchodzony w naszej szkole od wielu lat. Mikołajki to nie tylko prezenty i luźniejszy dzień w szkole. To także wyjątkowa oprawa, niecodzienny klimat  bycia obdarowanym wyczekiwanym prezentem. Dzięki świętowaniu całą szkołą zespół integruje się. Czujemy się ważni i jesteśmy dla siebie życzliwi. Mikołajkowy czas to moment radości, uśmiechu, dzielenia się szczęściem z innymi.   

Święty Mikołaju! Wszyscy z niecierpliwością wyczekiwaliśmy Twojej wizyty. Dziękujemy za przybycie i prezenty, którymi nas obdarowałeś. My w podzięce zaśpiewaliśmy piosenkę. Jak zawsze będziemy Cię wyczekiwać w kolejnym roku!

Panie Mikołaju,
czy możemy liczyć,
że nas w przyszłym roku
również tak zaszczycisz?
Swoją obecnością,
uśmiechem, radością,
workiem z prezentami
do świąt miłością?
Fotorelacja

ZABAWA ANDRZEJKOWA

Andrzejki, to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Są one dla każdego wspaniałą okazją do zabawy. Dnia 25.11.2022 roku, odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa klas drugiej i czwartej. Było wiele zabawy i radości, co sprzyjało integracji uczniów. 
Kiedy nadeszła chwila wróżb, uczniowie chętnie uczestniczyli w zabawach przygotowanych przez uczniów z czwartej klasy, chcąc „poznać swoją przyszłość”. Wśród wielu propozycji, nie zabrakło tradycyjnego ustawiania butów i wróżb dotyczących przyszłego zawodu. Każdy miał możliwość dowiedzieć się jakie imię będzie nosił jego przyszły mąż lub przyszła żona, oraz co go czeka w najbliższej przyszłości. 
Ten wyjątkowy czas był nie tylko źródłem dobrej zabawy – był również źródłem nauki szacunku do tradycji i obrzędów ludowych, a przede wszystkim nauką szacunku do siebie nawzajem.

WYCIECZKA KLAS DRUGIEJ I CZWARTEJ DO TWIERDZY  W SREBRNEJ GÓRZE

23 listopada 2022 r.

Krótko o twierdzy… Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. To zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortów. Główny jej trzon tworzy zespół bastionów z Donjonem w środku. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czynił fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. W jego wnętrzu mieściło się 3,756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni. Wyjątkowość obiektu i jego ranga została uznana w 2004 r. poprzez Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nadające Twierdzy status pomnika historii.   
ZWIEDZANIE Z PRZYGODĄ 
Twierdza Srebrna Góra jest wyjątkową atrakcją i miejscem sprzyjającym miłośnikom historii, przyrody i turystyki. Żołnierze - przewodnicy odwołują się swoimi strojami do garnizonu, który stacjonował na twierdzy w okresie wojny francusko – pruskiej. 
Nasza przygoda zaczęła się od wędrówki ku szczytowi góry zwieńczonej murami stanowiącymi część fortyfikacji twierdzy. Podczas marszu ku górze po drodze czekały na nas zadania i ciekawostki, które umieszczono na tablicach wzdłuż trasy, więc nie było czasu na narzekanie 😊Dowiedzieliśmy się między innymi jakie zwierzęta żyją w tym regionie, jak nazywają się góry w których właśnie się znajdujemy, co jest symbolem twierdzy  i wiele innych ciekawostek. Od momentu przybycia na twierdzę czuliśmy żołnierskie klimaty. To było prawdziwe zwiedzanie z przygodą. Nasza grupa została podzielona na dwa obozy francusko – pruskie, a wszystko to w atmosferze największej górskiej twierdzy w Europie. Zajęcia prowadzone były przez przewodników ubranych w mundur z epoki napoleońskiej i wyposażonych w replikę broni czarnoprochowej. Z nie lada rezerwą podchodziliśmy do tego co miało się wydarzyć, a czekało na nas wiele wyzwań, atrakcji i dobrej zabawy. 

W programie między innymi:
pobór rekrutów do służby na twierdzy
pokaz robienia ładunków i pozyskiwania czarnego prochu
nauka musztry epokowej
pokaz kar cielesnych stosowanych w wojsku pruskim ( udział biorą uczestnicy zwiedzania)
armatnia salwa na wiwat
poczęstunek – ognisko z kiełbaskami
kompleksowe zwiedzanie twierdzy
Wszystkie nasze poczynania udokumentowaliśmy zdjęciami, a więc zapraszamy do galerii zdjęć!

Poznajemy zawody

Witamy Was ponownie w cyklu zajęć „Poznajemy zawody”. Dowiemy się jak ważna jest praca, oraz jaką rolę pełnią w społeczeństwie przedstawiciele różnych zawodów. Tym razem, my uczniowie klasy drugiej i czwartej w Dobrzyniu postanowili dowiedzieć się co to znaczy być policjantem i na czym polega praca w Policji. W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania 25 października 2022 r. odwiedziliśmy Komendę Powiatową Policji w Brzegu. Naszym przewodnikiem po siedzibie Komendy była pani policjantka M. Bielecka, która opowiadała nam o pracy policjantów.  Nie było tu miejsca na wygłupy i żarty. Najpierw zbiórka pod komendą, następnie poruszaliśmy się po budynku zgodnie z poleceniami. Zaczęliśmy od dyżurki, gdzie przyjmowane są przez policjanta zgłoszenia o zdarzeniu i przekazywane odpowiednim wydziałom. Dyżurka jest czynna cały czas, trochę nas to zdziwiło na początku, ale szybko do nas dotarło, że policjanci to tacy strażnicy czuwający dzień i noc nad naszym bezpieczeństwem. Naszą uwagę zwróciła bardzo duża ilość drzwi zamykanych na klucze czy karty dostępu. Przez chwilę mogliśmy wcielić się w rolę zatrzymanych i przebywaliśmy "w poczekalni" dla oczekujących na przesłuchanie. Zajrzeliśmy w miejsce, gdzie przebywają osoby aresztowane i zrozumieliśmy, że te wszystkie zabezpieczenia mają sens! Kolejne korytarze prowadziły nas do pokoi, w których pracują policjanci, tak jak mama naszej uczennicy Marylki. Kolejno dotarliśmy do sali odpraw, w której wysłuchaliśmy ważnych inf. dotyczących pracy strażników prawa. Następnie z ogromną walizką przyszedł do nas p. policjant, który jest technikiem kryminalnym. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy ciekawostek związanych  z jego pracą, poznaliśmy zawartość " magicznej" walizki, przetestowaliśmy na sobie sposób wykrywania śladów - odcisków dłoni. Dowiedzieliśmy się, że każdy człowiek na świecie ma niepowtarzalne linie papilarne, to jak DNA każdego człowieka czyli indywidualny ślad jaki każdy po sobie zostawia, a którego poszukuje właśnie technik kryminalistyki aby zidentyfikować sprawcę zdarzenia. Jeśli kogoś zainteresowało nasza opowieść o dzisiejszej wizycie zachęcamy do czytania kolejnych sprawozdań z naszych „zawodowych” przygód. Po niezwykłej wycieczce szlakiem policyjnych korytarzy korzystając z przepięknej jesiennej pogody udaliśmy się do Parku Wolności. Po wspólnych zabawach i harcach na placu zabaw, naładowani pozytywną energią i jesiennym słońcem pomaszerowaliśmy do cukierni na pyszne słodkości. Niektórzy z nas gofry zamienili na hot dogi z pobliskiej Żabki 😊 Radośni, wzbogaceni o nową wiedzę i wrażenia wróciliśmy do szkoły. Wycieczka była bardzo udana, a wszystkim policjantom, którzy pokazali nam swoje miejsce pracy bardzo dziękujemy i życzymy spokojnej służby. Poznawanie zawodów ma za zadanie rozwijanie dziecięcych zainteresowań pod katem różnych miejsc pracy i interesujących ludzi. Rozbudza dziecięcą wiedzę o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym poprzez przybliżenie zawodów i czynności z nimi związanych. Wyrabia u dzieci szacunek dla pracy ludzkiej, rozumienie wartości uczciwości i  odpowiedzialności. Ps. Kochane dzieci, zapytajcie swoich rodziców, czym zajmują się zawodowo. Jaką pracę wykonują, jak nazywa się zawód ,  z całą pewnością ich praca jest równie niezwykle ciekawa i pasjonująca.  

Zobacz fotorelację