Publiczna Szkoła Podstawowa 
im. Jana Pawła II w  Lubszy

Kwiena łąka

Zobacz artykuł Fotorelacja

Choinka w klasie

Dlaczego choinki stroją się na święta?

Duże, pięknie przystrojone, świecące drzewko z ozdobami, tworzące niepowtarzalną,świąteczną atmosferę jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem świątecznym niezmiennie od wielu lat na całym świecie.
Ten element tradycji wyjątkowo mocno utkwił w naszej kulturze i wydaje się na tyle oczywisty, że większość z nas prawdopodobnie w ogóle nie wyobraża sobie Świąt bez choinki. My również nie wyobrażamy sobie, aby w naszej klasie nie było choinki. Więc podążając za tradycją wspólnie przystroiliśmy nasze zielone drzewko ręcznie robionymi ozdobami. Udekorowaliśmy je światełkami  aby codziennie radośnie nas witała i przypominała nam ten niezwykły świąteczny czas i wspólne chwile spędzone ze sobą.  

Strojenie choinki to tradycja, czy tylko ozdobny dodatek?

Dlaczego to właśnie choinka stała się symbolem Świąt Bożego Narodzenia? Drzewko, zwłaszcza iglaste od wieków jest uznawane jako symbol źródła życia, a kolor zielony to kolor nadziei. Ozdoby choinkowe również nie są przypadkowe i każda z nich ma swoje zadanie oraz symbolikę:

  • aniołki – opieka nad domem 
  • dzwoneczki – dobra nowina
  • gwiazda betlejemska – ma zadanie ułatwić powrót do domu
  • jabłka – symbol zdrowia, urody (biblijny owoc, zastąpiony bombkami)
  • łańcuchy – symbol zniewolenia grzechem
  • orzechy – dobrobyt, siła
  • oświetlenie – odgania złe moce, wskazuje drogę wyznaczoną przez narodzone dziecię  

Najważniejsze jednak w całej ceremonii ubierania choinki
 jest... ubieranie choinki i czas, który możemy 
poświęcić sobie nawzajem!

Zobacz fotorelację

11 Listopada

Dzień Niepodległości

Zobacz fotorelację 
„11 listopada”       
W historii Polski, tak się składa, 
był kiedyś ponad wiek niewoli. 
Jedenastego listopada 
nasz kraj z niewoli się wyzwolił. 
I wtedy myśl powstała taka, 
by przez szacunek dla przeszłości 
ten dzień na zawsze dla Polaka 
pozostał Dniem Niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Całą szkołą wraz z przedszkolakami zgromadziliśmy się w przeddzień rocznicy aby móc upamiętnić ten ważny dzień dla Polaków patriotycznymi pieśniami i wierszami. Z dumą odśpiewaliśmy hymn, który stanowi jeden z naszych symboli narodowych, pamiętając o tych, którzy zginęli za wolną Polskę! Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami!

Wyjazd do ZGO Gać 28. 10. 2022 r. 
Zakład Gospodarki Odpadami w miejscowości Gać przygotowało pilotażowy cykl warsztatów dotyczący prawidłowych zasad segregowania odpadów. Cykl zajęć to proekologiczna inicjatywa, która powstała z myślą o edukacji najmłodszych w tym zakresie.  Przede wszystkim kształtują w dzieciach przekonanie, że troska o środowisko jest bezcenna i każdy ma bezpośredni wpływ na swoje otoczenie . Poznaliśmy zasoby zakładu, specyfikę pracy oraz jak zostają przetwarzane odpady trafiające z naszych domów. Po przeprowadzeniu zajęć przez pracownika tamtejszego zakładu jesteśmy bardziej świadomi zagrożeń dla nasze przyrody, jaką stwarza człowiek.  Nasza ścieżka edukacyjna rozpoczęła się od hasła przewodniego „ Odpady nie znikają….trwa to jednak bardzo długo. Zobacz sam!” Była pogadanka, wiele pytań zostało wyjaśnione oraz refleksja, którą zakończyliśmy „Chcesz żyć w czystym środowisku i nie „tonąć” w odpadach pamiętaj o hierarchii postępowania z odpadami…” Uczniowie klas młodszych poznali zasady funkcjonowania zakładu oraz zwiedzili miejsca takie jak: sortownia odpadów komunalnych, składowisko odpadów wielkogabarytowych, kompostowanie odpadów organicznych selektywnie zebranych i zmieszanych. Dzięki tej wyjazdowej lekcji uczniowie uświadomili sobie konieczność prawidłowego gospodarowania odpadami oraz to, jakie skutki dla człowieka i środowiska niesie brak segregacji odpadów. Pan przewodnik zapoznał także z działaniami prowadzonymi na terenie Zakładu ZGO Gać, jakimi są kształcenie i wychowywanie społeczeństwa w duchu poszanowania środowiska naturalnego.

Zobacz fotorelację Broszura informacyjna 

BĄDŹ EKO! 
NIE OBIECUJ, SEGREGUJ!!!

Jesień to niezwykła pora roku. Zachwyca kolorami ale bywa też bardzo kapryśna. Darzy nas zbiorami  w sadach, ogrodach i polach. Na początku jesieni ważnym wydarzeniem na wsi są wykopki, czyli zbiór ziemniaków. Podążając za starym zwyczajem 7 października 2022 r. wybraliśmy się całą klasą na wykopki do wsi Węgry do gospodarstwa pana Jana Szachniewicza. Tym razem jesień ugościła nas piękną pogodą, co sprzyjało pracom w polu. Przy użyciu traktora i maszyn rolniczych wykopywaliśmy w rzędach ziemniaki, które następnie ręcznie zbieraliśmy do wiader i przesypywaliśmy do worków. Towarzyszyła nam radość z jazdy traktorem ale również ze wspólnej pracy. Poznaliśmy czym jest praca rolnika w polu i wiemy, że nie jest to łatwe zadanie. Sporo pracy trzeba włożyć aby nasze ulubione ziemniaki mogły trafić na stół w formie dania. Mieliśmy niezwykłą okazję wziąć udział w wykopkach tak, jak robiły to dawniej całe rodziny wychodząc w pole, a po skończonej pracy wspólnie świętować, palić ognisko, piec ziemniaki. Ale to nie koniec naszych przygód. Równie mocno wyczekiwaną atrakcją były przejażdżki konne na kucykach ze stajni Lazur w Polakowicach. Na koniec kucyki za swoją pracę otrzymały nagrody. Dzieci w podziękowaniu nakarmiły je marchewkami. To była najsmaczniejsza nagroda! Pożegnaliśmy kuce i spacerkiem ruszyliśmy w drogę powrotną.  Jan Międzybrodzki uczeń naszej klasy był dla nas  przewodnikiem po wiosce Węgry, gdyż często odwiedza dziadka i doskonale zna okolicę. Chętnie oprowadził nas po miejscowości. Pokazał nam szkołę, w której uczyła się jego mama. O tym jak ważna jest nauka i umiejętności przekonaliśmy się dzięki wizycie w fabryce  Shankarpack Poland produkującej big bagi. Poznaliśmy sposób produkcji począwszy od przyjęcia półproduktów, poprzez produkcję aż po produkt końcowy. Dowiedzieliśmy się czym jest magazynowanie, planowanie, logistyka i sprzedaż. Wiemy jak ważna jest wiedza i nauka. Szczególnie naszą uwagę zwróciły zasady BHP w zakładzie. Żółte linie wyznaczały sektory, w których można się poruszać. Bezpieczeństwo przede wszystkim! Na koniec wizyty dzieci zostały zaproszone do sali konferencyjnej, gdzie dodatkowo obejrzały film o innych fabrykach zlokalizowanych na świecie należących do spółki, otrzymały poczęstunek i drobne upominki. To był udany dzień!  

Jesienne zbiory

Zobacz fotorelację

„Guliwer” wyjazd do kina BCK w Brzegu  

Wspólnie z klasą trzecią z Lubszy wybraliśmy się na film „Guliwer” do BCK w Brzegu. Ku naszemu zaskoczeniu główny bohater nie okazał się wcale taki wielki jak się spodziewaliśmy! Sentencją tego filmu było przesłanie, że wielkim nie jest się ze względu na wzrost ale ze względu na czyny! Puenta filmu doskonale wpisuje się we współczesne czasy i pozostawia wiele do myślenia! Z głowami pełnymi pozytywnych myśli udaliśmy się na spacer parkami Brzegu, a sprzyjała nam ku temu słoneczna pogoda. Podczas spaceru podziwialiśmy piękną złotą polską jesień, która wyrażała się w kolorach spadających liści i biegających wiewiórek zbierających zapasy na zimę. Czytaliśmy o niezwykłych drzewach parków brzeskich sprowadzanych z całego świata, szukaliśmy pomników przyrody, zapoznawaliśmy się z pobliski zabytkami architektury. Spacerkiem udaliśmy się na długo wyczekiwaną pizzę! Apetyt nam dopisywał! Sami zobaczcie :-)

Zobacz więcej zdjęć

Ziemniaczane ludziki  

Ziemniaki zyskały na popularności na całym świecie, nie tylko ze względu na ich walory smakowe i różnorodność dań jakie można z nich wykonać ale też z powodu wydajności w uprawie. Początkowo były cenione za piękny wygląd.  My odkryliśmy jeszcze jedną zaletę ziemniaków – świetną zabawę!  

Poznajemy Układ Słoneczny  

Wspólnie próbowaliśmy odnaleźć nasze miejsce we Wszechświecie. Nie było to łatwe zadanie. Patrząc na niebo zauważamy tylko małe punkty świetlne, większość z nich to gwiazdy. W rzeczywistości są one olbrzymie. Tylko jedna gwiazda znajduje się na tyle blisko Ziemi, że daje nam światło i ciepło niezbędne do życia. Próbowaliśmy to sobie wyobrazić. Naszą wyobraźnię rozwijaliśmy w oparciu o globus, film edukacyjny oraz mapy satelitarne, które pomogły nam w odnalezieniu naszego miejsca we Wszechświecie. A oto nasze prace grupowe „Układ Słoneczny”